Denizli ili'nde zerkonid akarlar (Acari, Mesostigmata, Zerconidae) üzerine sistematik çalışmalar
Systematic studies on zerconids mites (Acari, Mesostigmata, Zerconidae) in Denizli province
  1. Tez No: 666448
  2. Yazar: ESAT ENİS KARNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT URHAN, DOÇ. DR. MEHMET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Denizli ilinin zerkonid akar faunasını ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Literatür kayıtları dikkate alınarak daha önceden örnekleme yapılmamış olan alanlardan çeşitli toprak, bitki döküntüsü ve yosun materyalleri toplanmıştır. Araştırma alanında Şubat 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında 102 farklı lokaliteden toplam 178 örnekleme yapılmıştır. Arazi çalışmaları ile Zercon karacamehmeti, Z. semizi ve Z. peltatus türleri Denizli ilinden ilk kez kaydedilmiştir. Literatür kayıtları ve toplanan materyallerin analizleri sonucunda Denizli ilinde 23 farklı zerkonid akar türü tespit edilmiştir. Bunlardan 18 tür Zercon cinsine (Z. alattini, Z. ayyildizi, Z. beleviensis, Z. burdurensis, Z. cokelezicus, Z. colligans, Z. denizliensis, Z. honazicus, Z. huseyini, Z. kallimci, Z. karacamehmeti, Z. mehmeturhani, Z. osmaneliensis, Z. semizi, Z. tripolisensis, Z. turcicus, Z. quadricavum ve Z. peltatus), kalan 5 tür ise Prozercon cinsine (P. celali, P. denizliensis, P. erdogani, P. traegardhi ve P. yavuzi) aittir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the zerconid mite fauna of Denizli province. Considering the literature, various soil, plant debris and moss materials were collected from areas that had not been sampled before. In the research area, in total 178 samplings were made from 102 different localities between February 2019 and April 2020. Zercon karaamehmeti, Z. semizi and Z. peltatus species were recorded for the first time from Denizli province by this study. As a result of literature records and analysis of the collected materials, 23 different zerconid mite species were identified in Denizli province. Among all, 18 species belong to genus Zercon (Z. alattini, Z. ayyildizi, Z. beleviensis, Z. burdurensis, Z. cokelezicus, Z. colligans, Z. denizliensis, Z. honazicus, Z. huseyini, Z. kallimci, Z. karacamehmeti, Z. mehmeturhani, Z. osmaneliensis, Z. semizi, Z. tripolisensis, Z. turcicus, Z. quadricavum and Z. peltatus), and remaining 5 species belong to genus Prozercon (P. celali, P. denizliensis, P. erdogani, P. traegardhi and P. yavuzi).