Examining eco-gamification method for the development of smart urban settlement: case of ITÜ Ayazağa campus
Akıllı kentsel yerleşimin geliştirilmesinde ekolojik oyunlaştırma metodunun incelenmesi: İTÜ Ayazağa kampüs örneği
  1. Tez No: 666453
  2. Yazar: EKİN ŞEKER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYÇİM TÜRER BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küresel ölçekte bakıldığında kentsel yapılaşma yükselen bir artış göstermektedir. Kentleşmenin artması kentsel tasarımın geliştirilmesi ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Kent/yapılaşmış çevre, işlevli her mekanın birbiri ile dengeli biçimde bir araya gelerek oluşturduğu bir sistemdir. Kentleşmenin çok hızlı bir şekilde artması bu sistemin kontrolünü güçleştirmiştir. Kentleşmenin sebep olduğu çevresel etkilerin kontrol edilmesini ve sürdürülebilir gelişmeyi sağlayabilmek adına kentsel tasarımda yeni stratejiler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu stratejilerden günümüzde kullanılan Akıllı Kent Tasarımı ve Planlaması Stratejileridir. Akıllı kent stratejilerini anlamak için kentsel tasarımdaki sürdürülebilir stratejilerin zaman içerisindeki gelişimi incelemek gerekir. Sürdürülebilir gelişme temel olarak çevresel, sosyal, ekonomik ve kurumsal faktörlere bağlıdır. Kentlerde sürdürülebilirliğin sağlanması bu faktörlerin akıllı yönetilmesi ile mümkün olmaktadır. Akıllı yönetim metodları üç farklı jenerasyonda gelişerek günümüzdeki halini almıştır. İlk jenerasyonda teknolojik gelişmelerden faydalanarak, temelde elektronik kontrol sistemleri kullanılarak, veri toplamayı ve analizini gerçekleştirebilen akıllı kentler geliştirilmiştir. Sonraki jenerasyonlarda toplanan ve analiz edilen bu veriler kentin gelişimine katkı sağlamak yönünde kullanılmıştır. Günümüzdeki akıllı kent uygulamaları ise insan faktörünün dahil edildiği bir model olup akıllı toplumun desteği ve teknolojik imkanların kullanılması ile sürdürülebilir gelişmeyi amaçlamaktadır. Akıllı toplumlar, BİT(Bilgi ve İletişim Teknolojileri) araçlarını toplumun birimlerini geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin; akıllı toplumlarda, çevresel sorunların üstesinden gelme yolları olarak akıllı uygulamalar geliştirilmektedir. Ekolojik oyunlaştırma metodu da çevre sorunlarını çözmek için kullanılan teknolojik tabanlı uygulamalardan biri olup, bu araştırmada detaylı olarak incelenmektedir. Ekolojik oyunlaştırma yönteminin çevre sorunları ile başa çıkmada en efektif metod olarak görülmesinin temel nedeni, bireysel eylemler ile doğrudan ilişkide olan çevre sorunlarının önlenmesi adına birey davranışlarının iyileştirilmesini sağlamasıdır. Bu araştırmada kampüste karbon ayakizinin azaltılması için ekolojik oyunlaştırma metodu araç olarak kullanılmıştır. Bu araştırmanın amacı akıllı kentsel yerleşimin geliştirilmesinde ekolojik oyunlaştırma metodunun etkinliğinin incelenmesidir. Kent ölçeğinde bu araştırmayı gerçekleştirmenin zorlukları göz önüne alındığında; araştırmayı gerçekleştirebilmek için bir mikro kent ölçeği olan üniversite kampüsü vaka çalışması alanı olarak seçilmiş olup ITU Ayazağa Kampüsünde karbon ayakizinin azaltılması konusu çalışılmıştır. Küresel çevre problemlerinin günümüzde ve gelecek kuşaklar üzerinde ciddi bir tehdit oluşturduğu bilinmektedir. Dünya genelinde radikal değişimlere sebep olan bu fenomen, kentlerin ve bütün kentsel öğelerin tasarlanmasında da yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu araştırmanın çalışma alanı olan İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde de sürdürebilirliği sağlamak amacıyla yürütülen çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaları tek çatı altında birleştiren İTÜ Yeşil Kampüs projesi ve buna bağlı olarak geliştirilen yeşil bina çözümleri, sürdürülebilir peyzaj tasarımı, atık yönetimi gibi projeler, bu çalışma kapsamında detaylı olarak incelenmiştir. Günümüzde yeşil kampüs stratejilerinde kampüs kullanıcısı ve çevresel etmenlerin ilişkisi öne çıkan konulardan biri haline gelmiştir. Bu araştırmada da kampüs kullanıcısının bireysel eylemlerinin kampüsün ekolojik sürdürülebilirliğini arrtıracak şekilde geliştirimesi için yöntem geliştirmek amaçlanmaktadır. Yöntem olarak ekolojik oyunlaştırma yöntemi incelenmiş ve İTÜ Ayazağa Kampüsü üzerinden bir model geliştirilmiştir. Ekolojik oyunlaştırma metodunun etkinliğini test etmek amacı ile ITU Ayazağa Kampüsü için spesifik olarak bir model uygulaması olan beeECO uygulaması tasarlanmıştır. Araştırmanın sonucunda ekolojik oyunlaştırma methodunun ITU Ayazağa Kampüsünün sürdürülebilir gelişmesine olan katkısı parametreleri ile sunulmuştur. Bu araştıma 4 bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde akıllı kent, akıllı toplum kavramları incelenmiş; kronolojik gelişimleri, akıllı kent gelişim modelinin temel özellikleri ve günümüzdeki akıllı kent uygulamalarının etkinlilk alanları ile sınırları açıklanmıştır. Akıllı kentlerin iletişim teknolojileri ile ilişkileri farklı kaynaklardan derlenmiştir ve kıyaslanmıştır. Araştırma metodu olarak kullanılan ekolojik oyunlaştırma metodu temel hatları ile bu bölümde açıklanmıştır. İlgili bölümde, ekolojik oyunlaştırma metodunun kullanım alanları ve işleyişi anlatılmıştır. Ekolojik oyunlaştırma metodu kullanılarak geliştirilen örnek araştırmalara yer verilerek bu araştırmaların sonuçları değerlendirilmiş ve görülen eksiklikler, tez çalışması kapsamında geliştirilen mobil uygulama modelinin tasarımı aşamasında dikkate alınmıştır. İkinci bölümde vaka çalışması alanı olan ITU Ayazağa kampüsü detaylı olarak incelenmiştir. Maslak bölgesinde yer alan kampüsün zaman içerisinde değişen kentle olan ilişkisi ve kampüsün geçirdiği değişimler incelenmiştir. ITU Ayazağa Kampüsü'nde sürdürülebilir yeşil kampüs projesi dahilinde kullanılan sürdürülebilir gelişme stratejileri detaylı olarak açıklanmış ve örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde kampüs kullanıcısının çevre bilinci seviyesini ve bu bilinçle yaptığı eylemleri tespit etmek için bir anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar analiz edilmiş ve bu çıktılar ekolojik oyunlaştırma metodu kullanılarak geliştirilen beeECO uygulamasının temelini oluşturmuştur. Tasarlanan uygulama modeli on kişilik bir odak grubu ile deneyimlenmiş, nesnel tartışmalar ve anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu tartışmalar ve anket sonuçları açıklanmıştır. BeeECO uygulaması bu sonuçlar üzerinden geliştirilerek ikinci model oluşturulmuştur. Son bölümde, tez çalışmasının birincil hedefi olan ekolojik oyunlaştırma metodunun akıllı kentleşmenin geliştirilmesinde etkili olup olmayacağı, önceki bölümlerde elde edilen sonuçlar üzerinden tartışılmıştır. Bu metodun etkili olduğu gözlemlenen alanlar örneklenmiş ve eksik kaldığı noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
On a global scale, it is observed that rapid urbanization is an increasing trend over cities. The rise of urbanization has brought along the need to improve the urban design. The city / built environment is a system formed by each functionally assigned place coming together in an integrated and balanced way. The rapid increase in urbanization has made the control of this system challenging. In order to control the environmental effects caused by urbanization and to ensure sustainable development, new strategies have been developed in urban design. Smart City Design and Planning Strategies are the strategies used today. It is necessary to examine the development of sustainable strategies in urban design over time to understand the smart city strategies. Sustainable development depends mainly on environmental, social, economic, and institutional factors. Ensuring sustainability in cities is possible with the smart management of these factors. Intelligent management methods have developed in three different generations. In the first generation, smart cities can take advantage of technological developments; it can perform data collection and analysis mainly by using electronic control systems. The analysis of the collected data in the next generations was used to contribute to the city's development. Today's smart city applications are a model in which the human factor is included and aims to create sustainable development with the support of the smart society and technological opportunities. From the recognized impact of new technologies to their development to information and communication technologies(ICT), ICT is part of our life on some level. ICT develops through time, and now it is a fact that ICT affects the living, communicating, and working. Using ICT infrastructure for the development of a community evolve to smart communities and smart institutions. Smart practices have been developed in smart societies as ways to tackle environmental problems. Eco-gamification is one of the technology-based applications used to solve environmental problems. The main reason why the eco-gamification method is used to solve environmental problems is that individual actions make a difference in the control of environmental problems. In this research, the ecological gamification method investigating as a tool that is used to reduce the carbon footprint of the campus. This research aims to examine the effectiveness of the eco-gamification method in the development of smart urban settlements. As this is a broad subject, the university campus, which functions as a micro-scale city, was chosen as the case study area. Reducing the carbon footprint at the ITU Ayazağa campus was studied to test the effectiveness of the eco-gamification method. A gamified mobile application, beeECO application, has been explicitly designed for ITU Ayazağa Campus and experienced by the campus users. As a result of the research, the ecological gamification method's contribution to ITU Ayazağa Campus's sustainable development is presented with its parameters. This research consists of 4 parts; In the first part, smart city and smart society concepts are explained, their chronological developments, the basic features of the smart development, and the activity areas and limits of today's smart city applications are explained. Communication technologies relations of smart cities have been examined. In this part of the thesis, the ecological gamification method is explained, which is used as a research tool. In the second part, the case study area, the ITU Ayazağa campus, is examined. The campus's relationship with the city was investigated. The changes in the city and the changes that the campus has undergone over time are examined. Sustainable development strategies used within the sustainable green campus project in ITU Ayazağa Campus are explained. In the third part, a survey was conducted to determine the campus user's environmental awareness level and the actions he/she took with this awareness. The results obtained from this study have been analyzed and formed the basis of beeECO application produced via using the eco-gamification method. The designed application mockup was experienced with a focus group of ten people with subjective discussions, and questionnaires. These discussions and survey results are explained in this chapter. The last chapter discusses the primary objective of the thesis, whether the eco-gamification method is effective in the development of smart urbanization or not, through the results obtained in the third chapter. The areas where this method was observed to be effective were pointed, and the points it lacked were specified.