Disfonksiyonel İşemeli Çocukların Tanısında Ve Tedavi EtkinliğininDeğerlendirilmesinde Serotonin Metaboliti İdrar 5-Hidroksi İndol AsetikAsit Düzeyleri
The Assessment of SerotoninMetabolite 5-Hydroxindole Acetic Asid Levels in Urine Sample for Diagnosisand Treatment Efficacy in Children with Dysfunctional Voiding
  1. Tez No: 666468
  2. Yazar: BAHADIR TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KİBAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD); nörolojik olarak normal olan bazı çocuklarda tuvalet eğitimi döneminde mesane ile dış üretral sfinkter koordinasyonunun sağlanamadığı durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Aslında yanlış edinilmiş işeme alışkanlıkları sonucunda görülür. Disfonksiyonel işeme (Dİ); AÜSD'nin bir alt grubudur. Dİ çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, vezikoüreteral reflü ve kronik böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Santral sinir sisteminde (SSS) serotonin ve diğer nöromodülatörlerin alt üriner sistemde dolma ve boşalma fazları üzerinde tam ortaya konamayan bazı etkileri vardır. Serotonin 5-Hidroksi İndol Asetik Asit'e (5-HİAA) parçalanır ve 5-HİAA idrar ile atılır. SSS'de nöromodülatör düzeyinde bir problemin Dİ etyolojisinde rol alabileceğini düşündük ve idrar 5-HİAA düzeylerini değerlendirdik. Biofeedback tedavisi disfonksiyonel işeme tedavisinde etkili bir tedavi yöntemi olarak bulundu. Hasta grubundaki çocuklardan biofeedback tedavisi öncesi ve sonrası idrar örnekleri alındı. Hasta ve kontrol grubundaki çocukların idrar 5-HİAA düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Hasta grubundaki kız ve erkek çocuklarında tedavi öncesi ve sonrası dönemde idrar 5-HİAA düzeylerinin anlamlı değişmediği saptandı. İdrar 5-HİAA'nın çocukluk çağı Dİ etyoloji ve tedavi başarısının değerlendirilmesinde yeri bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lower urinary tract dysfunction (LUTD) is a situation that occurs in neurologically normal children during toilet training period and explaining as an uncoordination between the external urethral sphincter and bladder. Actually, it occurs as a result of wrong acquired voiding habits. Dysfunctional voiding (DV) is a subgroup of the LUTD. DV can lead to urinary tract infection, vesicoureteral reflux and chronic renal failure in children. In central nervous system (CNS), serotonin and other neuromodulators has some effects on lower urinary tract's storage and emptying phases which can not be able to demonstrate totally for now. Serotonin decomposes to 5- Hydroxyindole Acetic Acid (5-HIAA) which excreted with urine. In this study, we consider that a problem in neuromodulator levels in CNS can lead to etiology of DV and evaluated the levels of 5-HIAA in urine. Biofeedback therapy was found to be an effective method in the treatment of dysfunctional voiding. Urine samples were taken before and after the biofeedback treatment in study group patients. There was no significant difference in leves of urine 5-HIAA between study and control groups. There was no significant difference in leves of urine 5-HIAA between male and female patients in study group, as well. As a result, urine 5-HIAA has no place in evaluation of the etiology and treatment success of childhood DV.