Endüstriyel atıkların geopolimerler eldesinde kullanılabilirliği ve karakterizasyonu
Usability and characterization of industrial wastes in geopolymers production
  1. Tez No: 666469
  2. Yazar: ABDULKADİR BAKIRDÖVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SARICI ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma ile farklı endüstriyel atıkların geopolimer eldesinde kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla termik santrallerin atığı olan uçucu külden yararlanılarak oluşacak malzemeler için farklı süreler, sıcaklıklarda ve oranlarda deneysel işlemler gerçekleştirilmiştir. Sodyum hidroksit ve sodyum metasilikat alkali çözeltilerinin geopolimer eldesindeki etkinliği farklı oranlar kullanılarak incelenmiştir. Kayısı reçinesi, kayısı kabuğu, bentonit ve kilin geopolimer eldesinde kullanımı ve etkilerine bakılmıştır. Elde edilen farklı özellikteki geopolimerlerin karakterizasyonu XRD, FTIR, SEM analizleri ile yapılmıştır. Bu analizler ile yapıdaki fonksiyonel gruplar amorf ve kristal yapılar belirlenmiştir. TiO2'in geopolimer yapı üzerindeki etkisi incelenip, fotokatalitik özelliği araştırılmıştır. Aynı çalışma kapsamında kinetik modeller incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonrasında TiO2 ile etkin yapıların fotokatalitik etki gösterdiği, yalancı ikinci mertebe kinetik modele uyduğu saptanmıştır. Adsorpsiyon deneyleri sonrasında % 80 nin üzerinde metilen mavisi giderimi hesaplanmıştır. Elde edilen geopolimerlerin fiziksel dayanımı yüksek olanların yapı malzemesi olarak kullanılabileceği, adsorban karakteri yüksek olan örneklerin ise özellikle atık gideriminde kaplama malzemesi olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, it is aimed to investigate the usability of different industrial wastes in geopolymer production. For this purpose, experimental processes were carried out for materials to be formed by using fly ash, which is the waste of thermal power plants, at different times, temperatures and ratios. The efficiency of sodium hydroxide and sodium metasilicate alkali solutions in obtaining geopolymer was investigated using different ratios. The use and effects of apricot resin, apricot shell, bentonite and clay in obtaining geopolymer were examined. XRD, FTIR and SEM analyzes were used for the characterization of the obtained geopolymers with different properties. After these analyzes, functional groups in the structure, amorphous and crystal structures were determined. The effect of TiO2 on the geopolymer structure was examined and its photocatalytic property was investigated. Kinetic models were examined within the scope of the same study. After the studies, it was determined that the structures active with TiO2 exhibited photocatalytic effect and fit the pseudo second order kinetic model. After the adsorption experiments, over 80% methylene blue removal was calculated. It has been determined that the geopolymers obtained can be used as building material with high physical strength, and the samples with high adsorbent character can be used as coating material, especially in waste removal.