Kumarin grubu içeren karben öncülleri ve metal karben komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and examination of the properties of coumarinbearing carbene precursors and metal carbene complexes
  1. Tez No: 666479
  2. Yazar: GAMZE ÇALGIN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda, antikanser ve enzim inhibisyonu özelliklerinin incelenmesi amacıyla çok sayıda kumarin türevi sentezlenmiş veya bazı bitkilerden izole edilmiştir. Buna ek olarak, kumarin türevlerinin anti-koagülant, antimikrobiyal ve anti-HIV gibi çeşitli biyolojik özellikleri de incelenmektedir. Bazı kumarin türevleri biyolojik etkileri sayesinde ticari olarak kullanılmaktadır veya klinik inceleme altındadır. N-Heterosiklik karbenler (NHCs), organometalik ve kataliz kimyası alanlarında en çok araştırılan ligandlardır. Ag(I)-NHC komplekslerinin antimikrobiyal ve antikanser etkilere sahip oldukları bilinmektedir. Ru(II)-NHC kompleksleri ise çeşitli organik tepkimelerde katalizör olarak kullanılmalarına ek olarak antikanser etkileri nedeniyle de incelenmektedir. Bu tez kapsamında, kumarin grubu içeren iki benzimidazolyum klorür, iki Ag(I)-NHC ve iki Ru(II)-NHC kompleksi sentezlenmiş, NMR ve IR spektroskopisi ve elementel analiz ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin insan paraoksonaz I (PON1) enziminin aktivitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kumarin, N-Heterosiklik Karben, Benzimidazol, Gümüş,Rutenyum, Paraoksonaz, Enzim İnhibisyonu.
Özet (Çeviri)
In recent years, thousands of coumarin derivatives have been synthesized or isolated from different plants to investigate their anticancer and enzyme inhibitory properties. In addition, various biological properties of coumarin derivatives such as anticoagulant, antimicrobial and anti-HIV are under investigation. Some coumarin derivatives are commericially available or under clinical tests thanks to their biological properties. N-Heterocyclic carbenes (NHCs) are the most investigated ligands in the research areas of organometallic and catalysis chemistry. It is known that Ag(I)-NHC complexes have antimicrobial and anticancer properties. Ru(II)-NHC complexes are also investigated for their anticancer effects in addition to catalytic properties in various organic reactions. In this thesis, coumarin-bearing two benzimidazolium chlorides, two Ag(I)-NHC complexes and two Ru(II)-NHC complexes have been synthesized and characterized by NMR and IR spectroscopy and elemental analyses. The effect of the synthesized compounds on the activity of human paraoxonase I (PON1) have been investigated.