Multiple skleroz hastalarında spastik gastroknemiusa uygulanan lokal vibrasyonun kasın mimari ve fonksiyonel özelliklerine etkisi
The effect of local vibration applied to spastic gastrocnemius on muscle architecture and functional properties in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 666487
  2. Yazar: FATMA AYVAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Multiple Skleroz hastalarında bireye özgü egzersiz programına ek olarak spastik gastroknemius kasına uygulanan 50 ve 100 Hz frekanslarındaki lokal vibrasyon (LV) uygulamalarının spastisite şiddeti, kasın mimari ve viskoelastik özellikleri, propriosepsiyon, denge ve yürüyüş üzerine olan etkilerini karşılaştırmalı olarak araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya dahil edilen 33 hasta randomize olarak Egzersiz+50 Hz LV (Grup 1), Egzersiz+100 Hz LV (Grup 2) ve Egzersiz grubu (Grup 3) olarak üç gruba dağıtıldı. Hastalar 8 hafta, haftada 3 gün, günde bir saat tedaviye alındı. LV, sağ ve sol medial gastroknemiusa 5'er dakika uygulandı. Spastisite şiddeti Modifiye Ashworth Ölçeği, kasın mimari özellikleri Ultrasonografi, kasın viskoelastik özellikleri Myotonometre, ayak bileği pozisyon hissi İzokinetik Dinamometre, denge Tek Bacak Duruş Testi ve Statik Posturografi, yürüyüş GaitRite Analiz Sistemi ve tedavi amacına ulaşma düzeyi Amaca Ulaşma Ölçeği ile değerlendirildi. Grup 1 ve Grup 2'den birer hasta ve Grup 3'ten dört hasta farklı nedenlerle çalışma dışı bırakıldı. Bu nedenle 27 hastanın verileri analizlere dahil edildi. Grupların yaş ortalamaları sırasıyla 37,70±9,70; 38,40±11,07; 33,86±6,74 yıldı. Gruplardaki hastaların yaş, vücut kütle indeksi, hastalık durasyonu ve Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği sonuçları benzerdi (p>0,05). Ayrıca tedavi öncesinde spastisite, kas mimarisi ve viskoelastik özelikleri, propriyosepsiyon, denge, yürüme ve Amaca Ulaşma Ölçeği'ne ilişkin değerler de gruplar arasında benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the effects of 50 and 100 Hz local vibration applications in addition to an individualized exercise program on spastic gastrocnemius muscle on spasticity severity, architectural and viscoelastic properties of the muscle, proprioception, balance and gait in Multiple Sclerosis patients. Thirty three patients were included in the study and randomly divided into three groups as Exercise+50 Hz LV (Group 1), Exercise+100 Hz LV (Group 2) and Exercise group (Group 3). The patients were treated for 8 weeks, 3 days a week, one hour a day. Local vibration was applied to the right and left medial gastrocnemius for 5 minutes each. The severity of spasticity (Modified Ashworth Scale), the architectural features of the muscle (Ultrasonography), the viscoelastic properties of the muscle (Myotonometer), the ankle position sense (isokinetic dynamometer), the balance (Single Leg Stance Test and Static Posturography), the gait (GaitRite Analysis system), and satisfaction with the patients' expectations and goals (Goal Attainment Scale) were assessed. A patient from each Group 1 and Group 2 and four patients from Group 3 were excluded from the study for different reasons. Therefore, data of 27 patients were included in the analysis. The mean age of the groups was 37.70±9.70, 38.40±11.07, 33.86±6.74 years, respectively. The age, body mass index, disease duration and EDSS results of the patients in the groups were similar (p>0.05). In addition, values of spasticity, muscle architecture and viscoelastic properties, proprioception, balance, walking and the Goal Attainment Scale were similar between the groups before treatment (p>0.05).