Multiple skleroz hastalarında alt ekstremite duyu değişikliklerinin denge üzerinde etkisi
The effect of sensory changes in the lower extremity in the patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 193156
  2. Yazar: FERİDE DİDEM AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamız, Multiple Skleroz (MS) hastalarında alt ekstremite duyu değişikliklerinindenge üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı NörolojiPolikliniğine başvuran vertigo şikayeti olan, yaşları 26-60 yıl arasında olan toplam 19 MS ve18 sağlıklı birey üzerinde yapılmıştır. Her iki gruba nörootolojik değerlendirmeler yapılmıştır.Duyu değerlendirmesi için hafif dokunma duyusu, iki nokta ayırımı ve pozisyon hissideğerlendirilmiştir. Hafif dokunma duyusu için Semmes-Weinstein Monofilament testi, ikinokta ayırımı için McKinnon-Dellon iki nokta dikriminatörü, pozisyon hissi içinderecelendirilmiş akrilik levha, denge değerlendirmesi için Balance Master NeuroCom 8.0cihazı kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 11.0 programında Mann-Whitney U Testi, Ki-kare testi, Pearson korelasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir.Bulgular: MS'li olgularda hafif dokunma ve pozisyon hissinin sağlıklı gruba göre azaldığı(p0.05). Yön kontrolü, tek ayak üzerindedurmada denge, öne doğru yürümede yürüyüş hızı, tandem yürüyüşte adım genişliğininazaldığı, (p0.05).Hafif dokunma duyusunun öne doğru yürümede adım uzunluğu ve yürüyüş hızı, tandemyürüyüşünde adım genişliği üzerine etkili olduğu bulunmuştur (p0.05)Sonuç: MS'li bireylerde alt ekstremite hafif dokunma ve pozisyon duyusu etkilenirken, ikinokta ayrımı ve bazı denge parametreleri etkilenmemektedir. Azalmış hafif dokunmaduyusunun denge üzerine olumsuz etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our study was designed to investigate the effects of sensory changes in lowerextremity in the patients with Multiple Sclerosis (MS).Subjects and Methods: Our study involved 19 patients with MS who were referred toNeurology Department at Dokuz Eylül University and 18 healthy subjects. Neurootologicassessments and sensory examination were performed in two groups. Sensory examinationincluded light touch sensation, two-point discrimination and position sense.Semmes-Weinstein Monofilament, McKinnon-Dellon discriminator and graded plate wasused for sensory examination. Balance Master NeuroCom 8.0 Equipment was used in theassessment of balance. The data was analysed on SPSS 11.0 program, Mann-Whitney U Test,Pearson?s correlation test and Chi-square test were used.Results: Light touch sensation and position sense were decreased in patients with MS(p0.05). The directional control,balance in unilateral stance when the eyes open, walking speed in walk-across and step widthin tandem walk were decreased (p0.05).Light touch sensation was effective on the balance in the step length and walking speed inwalk-across and the step width in tandem walk (p0.05).Conclusion: The light touch sensation and position sense are disordered, but the two-pointdiscrimination and some of the balance parametres are not influenced. Decreased light touchsensation has negative effect in balance.