Köpeklerin uzun kemik kırıklarında operasyon öncesi ve sonrası sinirsel iletimlerindeki değişimlerin araştırılması
Investigation of changes in neural conduction in long bone fractures of dogs before and after surgery
  1. Tez No: 666509
  2. Yazar: NECİP KÜÇÜKSAYIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SİNAN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Veteriner Hekimliği, Neurology, Neurosurgery, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmada Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne trafik kazası şikayeti ile getirilen 6' sı erkek, 10' u dişi olan trafik kazalı 16 köpek kullanılmıştır. Bu çalışmada fakülteye getirilen bütün hayvanların kaza sonrası kırık olmayan kontralateral ekstremitelerinin EMG kayıtları, kırık bulunan ekstremitelerinin operasyon öncesi, hemen operasyon sonrası ve postoperatif 10. gün EMG kayıtları alınmıştır. Elde edilen verilerin amplitüd değerleri, latansları ve iletim hızları hesaplanmış, operasyon öncesi ve sonrası periferik sinir iletimlerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, 16 dogs with traffic accidents, 6 male and 10 female, brought to Burdur Mehmet Akif Ersoy University Veterinary Faculty were used. In this study, the EMG records of the contralateral extremities without fractures after the accident of all animals brought to the faculty, preoperative EMG records of the extremities with fractures, postoperative EMG records of the broken extremities and the post-operative 10th day EMG records of the extremities with fractures were taken. The amplitude values, latencies and conduction velocities of the obtained data were calculated and aimed to evaluate the changes in peripheral nerve conduction before and after the operation.