Deksmedetomidin/desfluran ve propofol/desfluran anestezisiyle kırık operasyonuna alınan köpeklerde total oksidan/antioksidan seviyeleri ve DNA hasarının değerlendirilmesi
Evaluation of total oxidant/antioxidant levels and dnadamage in dogs undergoing fracture surgery withdexmedetomidine/desflurane and propofol/desfluraneanesthesia
- Tez No: 691871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Köpeklerde travma nedenli uzun kemik kırıklarıyla sıkça karşılaşılmaktadır. Bu kırıkların operatif sağaltımında osteosentez tekniklerinden biri intramedüller pin uygulamalarıdır. İntramedüller pin operasyonlarında inhalasyon anestezisi öncesi propofol indüksiyonu veya α2 adrenerjik reseptör agonisti ajan enjeksiyonunun ardından ketamin indüksiyonu veteriner hekimlikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Premedikan olarak spesifik bir α2 adrenerjik reseptör agonisti olan deksmedetomidin ile potent inhalasyon anesteziklerinden desfluran son dönemde kullanıma girmiş ajanlardır. Yapılan çalışmada; intramedüller pin operasyonuna alınan köpeklerde propofol ve desfluran kombinasyonu (PRD) ile deksmedetomidin ketamin ve desfluran kombinasyonunun (DKD) vital değerler ile oksidatif stres ve DNA hasarı üzerinde oluşturduğu etkilerin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma materyalini; Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi kliniğine kırık şikâyetiyle getirilen ve pin operasyonuna alınan non-brahisefalik ırklarda, yaşları 1-5 arasında değişen ve farklı ağırlıktaki 16 sahipli köpek oluşturdu. Opere edilen köpekler PRD ve DKD olarak iki gruba ayrıldı. Grup PRD'deki 8 köpeğe propofol (6 mg/kg, damariçi (IV)) indüksiyonun ardından %7-8 dozda desfluran ile anestezi idame protokolü sağlandı. Grup DKD'deki 8 köpeğe deksmedetomidinin (2 μg/kg, IV) tek doz enjeksiyonundan 15 dakika sonra ketamin (4 mg/kg, IV) tek doz enjekte edilerek indüksiyon sağlandı ve %7-8 dozda desfluran ile anestezi idame protokolü oluşturuldu. Vital değerlere ilişkin nabız, sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), solunum sayısı, oksijen saturasyonu (SpO2), end-tidal CO2 (EtCO2) ve vücut sıcaklığı (0C) değerleri PRD'de propofol, DKD'de deksmedetomidin enjeksiyonu xi öncesi (T0) ve enjeksiyondan sonra 5. dk (T5)'dan itibaren 5 dk aralıklarla 60 dk (T60) süresince takip edildi. Oksidatif stres değerlerinin belirlenmesinde Toplam Antioksidan Durum (TAS), Toplam Oksidan Durum (TOS) (MDA ve GSH) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSI), DNA hasarının belirlenmesinde 8-hidroksideoksiguanozin (8-OH-dG) kullanıldı. PRD'de propofol, DKD'de deksmedetomidin enjeksiyonu öncesi (T0), anestezinin 15. dk (T15), 75. dk (T75)'ları ve postoperatif 24. saatte (PO24) oksidatif stres ve DNA hasarı analizleri için V. cephalica antebrachi'den kan numuneleri (3 ml) alınarak analiz edildi. PRD'de 40-60 sn içerisinde apne bulgusuyla karşılaşılmadan sorunsuz indüksiyon sağlandı ve tek müdahalede entübasyon gerçekleştirildi. DKD'de deksmedetomidin enjeksiyonundan sonra kusma görülmeden arzu edilen seviyede kas gevşemesiyle sedasyon sağlandı. Ketamin enjeksiyonundan sonra apne bulgusuyla karşılaşılmadan 80-120 sn içerisinde tüm köpeklerde anestezi indüklendi. Ortalama 2-3 müdahalede entübasyon gerçekleştirildi. Takip edilen zaman noktalarında her iki grupta vital değerlerden nabzın düştüğü, SKB ve DKB'nin nispeten paralel olarak dalgalı seyrettiği ve solunum sayısının düştüğü gözlendi. Ancak nabız, SKB ve DKB ile solunum sayısındaki bu değişimlerin DKD grubunda daha fazla olumsuz etkilendiği görüldü. Her iki grupta nispeten paralel şekilde oksijen saturasyonu (SpO2)'nun yükseldiği ve End-tidal CO2 (EtCO2)'nin dalgalı seyrettiği ve vücut sıcaklığının düştüğü izlendi.
Özet (Çeviri)
Trauma-induced long bone fractures are frequently encountered in dogs. One of the osteosynthesis techniques in the operative treatment of these fractures is intramedullary pin applications. In intramedullary pin operations, propofol induction before inhalation anesthesia or ketamine induction after α2 agonist agent injection is widely used in veterinary medicine. Dexmedetomidine, a specific α2 agonist, and desflurane, one of the potent inhalation anesthetics, are agents that have recently been used as premedicine. In this study, it was aimed to determine the effects of propofol and desflurane combination (PRD) and dexmedetomidine ketamine and desflurane combination (DKD) on vital values, oxidative stress and DNA damage in dogs undergoing intramedullary pin operation. The research material consisted of 16 owner dogs of different weights, aged 1-5 years, in non-brachycephalic breeds, who were brought to the Surgery Clinic of the Faculty of Veterinary Medicine of Harran University with the complaint of fracture and underwent pin operation. The operated dogs were divided into two groups as PRD and DKD. After induction of propofol (6 mg/kg, intravenous (IV)) to 8 dogs in group PRD, anesthesia maintenance protocol was provided with 7-8% desflurane. Induction was achieved by injecting a single dose of ketamine (4 mg/kg, IV) 15 minutes after a single dose injection of dexmedetomidine (2 μg/kg, IV) in 8 dogs in group DKD, and an anesthesia maintenance protocol was established with desflurane at a dose of 7-8%. Pulse, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), respiratory rate, oxygen saturation (SpO2), end-tidal CO2 (EtCO2) and body temperature (0C) values related to vital values propofol in PRD and dexmedetomidine in DKD were followed xiv before (T0) and after injection at 5 minutes (T5) at 5 minutes intervals for 60 minutes (T60). Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidative Status (TOS) (MDA and GSH) and Oxidative Stress Index (OSI) were used to determine oxidative stress values, and 8- hydroxydeoxyguanosine (8-OH-dG) was used to determine DNA damage. V. cephalica antebrachi for oxidative stress and DNA damage analyzes before the injection of propofol in PRD, dexmedetomidine in DKD (T0), 15th min (T15), 75th min (T75) of anesthesia, and 24th postoperative hour (PO24). Blood samples (3 ml) were taken from and analyzed. In PRD, uneventful induction was achieved within 40-60 seconds without any signs of apnea, and intubation was performed in a single intervention. After dexmedetomidine injection in DKD, sedation was achieved with desired level of muscle relaxation without vomiting. Anesthesia was induced in all dogs within 80-120 seconds after ketamine injection without any signs of apnea. Intubation was performed in 2-3 interventions on average. At the time points followed, it was observed that the heart rate from vital values decreased, SBP and DBP fluctuated relatively in parallel, and the respiratory rate decreased in both groups. However, it was observed that these changes in pulse, SBP, DBP and respiratory rate were more negatively affected in the DCD group. It was observed that oxygen saturation (SpO2) increased, End-tidal CO2 (EtCO2) fluctuated and body temperature decreased in a relatively parallel way in both groups.