Çocukluk çağı obezitesinin kalp iletim sistemi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of childhood obesity on cardiac conduction system
- Tez No: 666561
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü tarafından 'Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi' olarak tanımlanan obezite, yıkıcı sonuçları olan küresel bir hastalıktır. Bu çalışma obezitesi olan çocukların elektrokardiyografik olarak kardiyak iletim sistemindeki değişiklikleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya Haziran 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyoloji/Endokrin Polikliniğine başvuran 60 ekzojen obezite tanılı hasta ve 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hasta grubunun laboratuvar değerleri, karaciğer ultrasonografileri, her iki grubun demografik değerleri, elektokardiyografide atriyal ve ventriküler aritmi risk belirteçleri ve standart ekokardiyografi ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity, defined as“abnormal or excessive fat deposition in the body that presents a risk for health”, is a global disease with destructive outcomes. This study was conducted to determine the electrocardiographic changes in cardiac conduction system of obese children. Method: For the study, 60 patients diagnosed with exogenous obesity and 60 healthy controls, who admitted to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Department of Pediatrics, Pediatric Cardiology/Endocrinology outpatient clinics between June 2020 and December 2020, were included. Laboratory data and hepatic ultrasonography of the patient group, and demographic data, electrocardiographic risk markers of atrial and ventricullar arrhythmia and standard echocardiographic measurements of both groups were obtained. SPSS 22.0 program was used for statistical analyses.