Konaklama işletmelerinin sunduğu hizmetlerle ilgili görsel içeriklerin satın alma kararına etkisi
The effect of visual content on the purchase decision onthe services offered by accommodation business
- Tez No: 666560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal medya, son yıllarda diğer sektörlerde olduğu gibi bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektöründe de oldukça yoğun kullanılan bir mecradır. Bu çalışmada, konaklama işletmelerinin sosyal medyada paylaştıkları görsellerin, tüketicilerin satın alma kararına etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, uluslararası faaliyet gösteren 31 konaklama işletmesinin sunduğu hizmetlerin Instagram hesaplarında paylaşılan görseller ile bu görsellerin tüketicilerin satın alma kararları arasındaki ilişki incelenmiştir. Görseller içerik analizi ile sınıflandırılmış ve tüketicilerin satın alma kararı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan analizlerde, en çok ve en az beğeni alan görseller değerlendirildiğinde kadınların en çok beğeniyi alan görselleri tercih ettiği sonucuna ulaşılmıştır. En çok beğeni alan görsellerin sırasıyla; deniz, çardak, şehir, havuz, manzara, yiyecek içecek kategorilerinden; en az beğeni alanların ise tanıtım, özel gün, objeler, hizmetler kategorilerinden olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte Instagram görselleri ve anket verilerinin beğenilme sayılarının doğru orantıda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca en çok beğeni alan görselleri tercih edenlerin büyük çoğunluğunun tutumlu katılımcı olduğu ve yine büyük çoğunluğunun 36-45 yaş arası kişilerden oluştuğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media is a medium that has been used extensively in the tourism sector as in other sectors in recent years. In this study, the effects of the visuals shared by accommodation businesses on social media on the purchasing decisions of consumers were investigated. The study examined images shared on Instagram accounts of services provided by 31 accommodation businesses operating internationally. And the relationship between these images and consumers ' purchasing decisions has been examined. Images were categorized with content analysis and their effects on consumers' purchasing decisions were investigated. In the analysis, the images that received the most and the least likes were evaluated and it was concluded that women preferred the images that received the most appreciation. It was determined that the most liked images were from the sea, gazebo, city, pool, landscape, food and beverage categories. It was determined that the least liked images were from the categories of promotion, special day, objects and services. However, it was concluded that the number of likes for Instagram images and survey data was in the right proportion. In addition, it was determined that the majority of those who preferred the most liked images were thrifty participants. Again, it was revealed that the majority of them consisted of people between the ages of 36-45.