Köpeklerde perikardiyal efüzyonun tanı ve sağaltımı üzerine klinik araştırmalar
Clinical investigations in the diagnosis and treatment pericardial effusions in dogs
  1. Tez No: 666566
  2. Yazar: BÜŞRA İNAL GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Köpeklerde en sık görülen perikard hastalığı olan perikardiyal efüzyon (PE), perikardiyal boşlukta anormal sıvı birikmesidir. Perikardiyal efüzyon, konjenital, neoplastik ya da idiyopatik nedenli şekillenmektedir. Küçük miktarlarda PE klinik belirtilere neden olmayabilir; ancak perikardiyal boşluktaki hacim ve basınç arttıkça kardiyak tamponad gelişebilmektedir. Perikardiyal efüzyon olgularında kardiyak tamponadın ve klinik belirtilerin giderilmesi için perikardiyektomi gereklidir. Bu çalışmanın materyalini; egzersiz intöleransı, letarji, polidipsi, dispne, taşipne, generalize zayıflık, öksürük, ishal, kusma ve kollaps şikayetleri ile hastaneye getirilen 11 adet Golden Retriever, 3 adet Alman Çoban Köpeği, 1 adet Pug, 1 adet Kafkas Çoban Köpeği, 1 adet Rottweiler, 1 adet Maltipoo Terrier, 1 adet Labrador Retriever, 1 adet Melez ırkı olmak üzere toplam 20 adet köpek oluşturdu. Olguların 12'si erkek, 8'i dişi olup, yaşlarının 5 ile 14 arasında değiştiği görüldü. Olguların preoperatif dönemde klinik, radyolojik, ekokardiyografik muayeneleri sonucunda PE tanısı konuldu ve cerrahi sağaltımı için olgular subtotal perikardiyektomi operasyonu planlamasına alındı. Operasyonlarını takiben radyolojik, sitolojik, histopatolojik, bakteriyal ve mikotik kültür incelemeleri yapıldı. Çalışmanın sonucunda subtotal perikardiyektomi yönteminin kesin veya palyatif tedavi olarak uygulanabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Pericardial effusion (PE) is the most common disease of the pericardium in dogs, is the abnormal accumulations of fluid within the pericardial sac. Causes of PE are neoplastic, idiopathic and congenital. Small volumes of PE may not cause clinical signs; however as the volume and pressure in the pericardial space increase, cardiac tamponad may develop. Pericardiectomy is required fort he relief of cardiac tamponade and clinical signs in patient with PE. The material of this study consists of 20 dogs which including 11 Golden Retrievers, 3 German Shepherd Dogs, 1 Pug, 1 Caucasian Shepherd dog, 1 Rottweiler, 1 Maltipoo Terrier, 1 Labrador Retriever and mix breed which were brought to the hospital with complaints of exercise intolerance, lethargy, polydipsia, dyspnea, tachypnea, generalized weakness, cough, diarrhea, vomiting and collapse. 12 of cases were male and 8 were female, and it was observed that their ages ranged from 5 to 14 years old. The diagnosis of PE was made as a result of clinical, radiologically and echocardiographic examinations in the preoperative period. Subtotal pericardiectomy was planned for surgical treatment. Radiological, cytological, histopathological, bacterial and mycotic culture examinations were performed after operations. As the end of the study, it was concluded that the subtotal pericardiectomy can be definitive or palliative treatment.