Kliniğimizde idiyopatik intrakranial hipertansiyon ön tanısıyla yatırılmış olan çocuk olguların demografik özellikleri etiyoloji ve prognoz yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of demographic characteristics of children patients in OUR clinic with pre-diagnosis of idiopatic intracranial hypertension in terms of ethiology and prognosis
  1. Tez No: 666567
  2. Yazar: FIRAT BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Genellikle obezite ve ilaç kullanımı söz konusu olan sıklıkla adolesanlarda saptanan, ancak yıllar içinde normal tartılı ve daha küçük yaş gruplarında sıklığı giderek artan İdiyopatik İntrakranial Hipertansiyonun (İİH) yaş gruplarına göre olası nedenlerini ortaya koymak,böylece risk gruplarına göre ileri inceleme gereksinimin önceliklerini belirlemek için planlanmış bir araştırmadır.İİH uzun dönemde kalıcı görme alanı ve görme keskinliği kaybıyla sonuçlanabileneceğinden diğer kafa içi basınç nedenlerinden ayırıcı tanısı hızlıca yapılmalı ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Bu araştırma kendi kliniğimiz ölçeğinde yukarıda sunulan araştırma sorusuna yanıt aramaktadır. Gereç ve Yöntem Araştırma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğin'de, İİH tanısıyla 01/01/2015 ile 30/12/2019 tarihleri arasında yatıralarak tetkik edilen 26 çocuk olgu dosyasının retrospektif incelenmesine dayalıdır. Bulgular Çalışmamız yaşları 5 ile 17 arasında değişmekte olan, 14'ü (%53,8) kız ve 12'si (%46,2) erkek toplam 26 çocuk olguyu kapsamaktadır. Olguların ortalama yaşı 11,2'dir. Çalışmamıza dahil edilen olguların 9'u (%34,6) şişman, 5'i (%19,2) obezdi. Olguların; 21'inde (%80,7) baş ağrısı şikayeti mevcuttu. Olguların 10'unda (%38,4) geçici görme kaybı, 6 'sında (%23,7) kusma şikayeti mevcuttu. Yedi (%26,9) olgunun diplopi şikayeti, 1(%3,84) olguda kulak çınlanması mevcuttu. On beş olgunun (%57,8) görme muayenelerinde çeşitli patolojiler saptandı.On bir (%42,3) olgunun görme muayenesi doğaldı. On sekiz (%69.2) olguya kraniyal magnetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemi kullanıldı. Dokuzunun (%50) MR bulguları normaldi, 9 olguda ise çeşitli patolojiler raporlandı. Sekiz hastada ise Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile görüntüleme yapıldı. BT sonuçları bütün olgularda normal olarak değerlendirilmişti. Üç (%11,5) olguya tek seferlik boşaltıcı Lomber Ponksiyon (LP) yapıldı. On bir (%42,3) olguda tedavi olarak tek başına Asetazolamid kullanıldı. Beş (%19,2) olguya ise önce Asetazolamid tedavisi başlanmış olup izlemlerinde yeterli klinik cevabın olmaması üzerine tedaviye Topiramate eklendi. Beş (%19,2) olguda kombine tedaviye yeterli klinik cevap alınamayınca tekrarlayıcı LP yapıldı (Ortalama 5+-2kez) . İki (%7,6) olguda ise tedavilere yeterli klinik yanıt alınamadı. Bu olgulardan birine (%3,8) optik kılıf fenestrasyonu yapıldı. Bir olguya ise Lumboperitoneal Şant cerrahisi yapıldı. Sonuç İİH çoğunlukla doğurganlık çağı obez kadınlarda görüldüğü düşünülen bir hastalık olsa da pediatrik yaş grubunda da görülme sıklığı artmaktadır. İHH tanılı olgular ergenlik öncesi dönemde ön planda vizüel semptomlar ile başvururken adelosan çağında baş ağrısı ön plandadır. İHH yeterince tedavi edilemediği durumda kalıcı görme kaybıyla sonuçlanabileceğinden sebebi bulunamayan baş ağrılarında İİH dışlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Idiopathic intracranial hypertension (IIH) is an increased intracranial pressure condition without a secondary cause such as intracranial masses and ventriculomegaly. Obesity is thought ıncreases the frequency of IHH. The main reason for presenting IIH cases is headache, dizziness and vision loss. In case of delay in treatment, since it may result in permanent visual field and visual acuity loss, the differential diagnosis from other causes of increased intracranial pressure should be made quickly and a personalized treatment planning should be made for each case. In our study, demographic characteristics, etiology and prognosis of pediatric cases hospitalized in our clinic with a pre-diagnosis of idiopathic intracranial hypertension on the scale of our own clinic, and whether the disease differs according to age groups in terms of etiology and prognosis in pediatric cases was investigated. Material and Methods Our research is aimed at the screening of the information collected in retrospective examinations in 26 children who were hospitalized with the diagnosis of idiopathic intracranial hypertension between 01/01/2015 and 30/12/2019 in the Department of Pediatrics University of Healt Sciences faculty of Medicine Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. Results Our study was conducted between 01.01.2015-30.12.2019 with a total of 26 children, 14 (53.8%) girls and 12 (46.2%) boys, aged between 5 and 17 years. The mean age of the patients was 11.2 years. Of the patients (n = 26) included in our study, 9 (34.6%) were overweight and 5 (19.2%) were obese. 21(%80.7) of the patients had headache complaints. Transient visual loss constituted 38.4% (n = 10) of the total cases. 6 (23.7%) patients had the complaint of vomiting. 7 (26.9%) patients had diplopia. 1 (3.84%) had tinnitus. 4 (15.3%) patients had limited visual field on examination. In 5 cases (19.2%), there were signs of widening in the blind spot, and nasal visual field defects in 6 (23.2%) cases. 11 (42.3%) cases were reported to have natural visual examination. Neuroimaging method and magnetic resonance imaging method was used in 18 (69.2%) of 26 pediatric patients with IIH included in our study. Normal findings were observed in 9 (50%) of 18 cases who underwent cranial MR imaging. In 3 (16.6%) cases, findings of optic nerve tortisiosis were found. While there was empty sella finding in 2 (11.1%) cases, 7 (38.8%) cases had fine pituitary findings. In the neuroimaging of 10 (55.5%) pediatric cases diagnosed, there were signs of enlargement in the perioptic BOS space. Computed tomography imaging was performed in 8 patients who could not undergo MR imaging, and CT results were reported as normal in all cases. In 5 (19.2%) cases, Acetozolamide treatment was initiated first, and due to the ack of sufficient clinical response in their follow-up, topiramate with weak carbonic anhydrase activity was initiated. The treatment of 5 (19.2%) patients was started with Acetozolamide first, and then Topiramate was added to the treatment due to the lack of sufficient clinical response. Upon the continuation of the complaints of the patients, repetitive LP was applied to the patients (average 5 + -2 times) . In 2 (7.6%) cases, clinical response to the treatment was insufficient. 1 (3.8%) of these cases underwent optic sheath fenestration. On the other hand, lumboperitoneal shunt surgery was performed, it was found out that the patient showed clinical recovery. Conclusion IIH is usually consıdered ın obese patient and woman of fertility age,also it can be seen in pediatric age group. While visual symptoms are prominent in prepubertal period IIH cases, headache is prominent in pubertal period cases.Although there are usually signs of bilateral papilledema, some patients may have unilateral papilledema or some may not have papilledema. Again, in most cases, neuroimaging findings can be normal. IIH should be excluded in headaches whose cause is not clarified when permanent vision loss can be experienced in adequately treated cases.