Gelişmiş ve gelişmekte olan hisse senedi piyasalarında risk hiyerarşisi
The risk hierarchy of the developed and emerging stock markets
- Tez No: 666565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL FUAT HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı küresel hisse senedi piyasalarındaki risk hiyerarşisini araştırmaktır. Hisse senedi piyasaları üzerine yapılan önceki çalışmalarda piyasaların farklı özelliklere sahip olduğu bulgusuna rastlanmıştır. Özellikleri bakımından sınıflandırılan bu piyasalar literatürde; gelişmiş hisse senedi piyasaları ve gelişmekte olan hisse senedi piyasaları olarak adlandırılmaktadır. Morgan Stanley Capital International (MSCI) tarafından yayınlanan gelişmiş ve gelişmekte olan 49 ülkenin hisse senedi piyasası birlikte incelenmiştir. Araştırmanın sağlıklı sonuçlar üretebilmesi açısından piyasaların temsili hisse senedi fiyat performans endeksleri kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada 2000-2020 yılları arasındaki günlük kapanış fiyatları kapsama alınmıştır. Piyasaların riski ise standart sapma ile ölçülmüştür. Gelişmiş ve gelişmekte olan hisse senedi piyasaları arasındaki benzerlik ilişkisinin oluşturulmasında dinamik zaman bükmesi algoritmasından yararlanılmış ve sonuçlar minimum yayılan ağaç yöntemine uygulanmıştır. Kruskal algoritmasının kullanıldığı minimum yayılan ağaç yönteminde, en yüksek risk ilişkisine sahip piyasa çiftlerinin birleştirilerek hiyerarşi elde edilmesi sağlanmıştır. Araştırma bulguları; Avustralya, Birleşik Krallık, Danimarka ve Singapur'un risk hiyerarşisinde öncül konumlarda yer aldığını göstermektedir. Genel anlamda hiyerarşi sonuçları riskin, gelişmiş hisse senedi piyasalarından gelişmekte olan hisse senedi piyasalarına doğru katlanarak arttığını göstermektedir. Bu durum gelişmiş hisse senedi piyasalarının, gelişmekte olan hisse senedi piyasalarına göre daha entegre olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the risk hierarchy in global stock markets. Previous studies on stock markets have found that markets have different characteristics. These markets, classified in terms of their features, are in the literature; developed stock markets and emerging stock markets. The stock markets of 49 developed and developing countries published by Morgan Stanley Capital International (MSCI) are analyzed together. The representative stock price performance indices of the markets are used to ensure that the research produces better results. In addition, daily closing prices between 2000-2020 were included in the study. Market risk is measured with standard deviation. Dynamic time warping algorithm has been used to establish the similarity between developed and emerging stock markets and the results are applied to the minimum spanning tree method. In the minimum spanning tree method using the Kruskal algorithm, a hierarchy is achieved by combining market pairs with the highest risk relationship. Research findings; It shows that Australia, United Kingdom, Denmark and Singapore occupy leading positions in the risk hierarchy. Overall, the hierarchy results show that the risk has increased exponentially from developed stock markets to emerging stock markets. This proves that developed stock markets are more integrated than emerging stock markets.