Gastronomi destinasyonu seçiminde turist tercihlerini etkileyen faktörler ve gastronomi destinasyonlarının algılanan performansı: Gaziantep, Adana, Hatay, Şanlıurfa ve Mardin örnekleri
Factors affecting tourist preferences in gastronomic destination selection and perceived performance of gastronomic destinations: Examples of Gaziantep, Adana, Hatay, Şanlıurfa and Mardin
- Tez No: 666568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ARSEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gastronomi alanının son dönemde ki gelişimiyle beraber gastronomi turizmi kavramı da ön plana çıkmıştır. Türkiye'de ise bu konuda son derece önemli ve potansiyel sahibi destinasyonlar mevcuttur. Gastronomi turizminin gelişimi beraberinde akademik çalışmaları da getirmekle birlikte destinasyonlar üzerindeki rekabetçilik algısı konusunda eksiklik gözlemlenmiştir. Çalışma bu eksiklik çerçevesinde Türkiye'de yer alan gastronomi alanında ön planda olan Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Hatay ve Adana şehirlerinin, insanların gözünde sahip olduğu performansın belirlenebilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda söz konusu destinasyonlarda bulunan işletme sahipleri ve yerel yöneticiler adına karar verme, politika üretme konusunda bir araç olabilmesi amaçlanmaktadır. Buna ek olarak araştırma kapsamındaki destinasyonları ziyaret eden turistlerin bölge gastronomisi hakkındaki fikir ve görüşleri de değerlendirilerek destinasyonlar için gerçek anlamda bir rekabetçilik belirlemesinin yapılması adına veri sağlanmıştır. Bu sayede her iki verinin karşılaştırılarak destinasyonların güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bölge yöneticileri ve ekonomik döngü içerisinde yer alan işletme sahipleri adına araç olabilmesinin altında yatan temel neden bu verilerin karşılaştırılmasıdır. Gastronomi turizmi alanında bölgelerin, turistler üzerinde sahip oldukları izlenimler, fikirler oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. Turistlerin seyahat etmeyi planladıkları destinasyonları önceden araştırdığı bir dönemde bu tarz bilgiler, seyahat planlarını olumlu veya olumsuz açıdan etkileyebilmektedir. Bu çalışma ile birlikte potansiyel turistlerin gastronomi destinasyonlarını algılama şekli ile söz konusu bölgelerin gastronomisini deneyimleyen turistlerin sahip oldukları düşünceler arasındaki farklar ortaya konmak istenmiş ve bu çerçevede destinasyonların gereken politikaları uygulayarak daha rekabetçi bir konuma gelmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the recent development of the field of gastronomy, the concept of gastronomy tourism has come to the fore. In Turkey, there are extremely important and potential destinations in this regard. Although the development of gastronomic tourism brings with it academic studies, there has been a lack of perception of competitiveness on destinations. The study was conducted in order to determine the competitiveness and reputation of Gaziantep, Sanliurfa, Mardin, Hatay and Adana, which are at the forefront of gastronomy in Turkey, in the eyes of people within the framework of this deficiency. Accordingly, it is intended to be a tool for decision-making and policy-making on behalf of business owners and local managers located in these destinations. In addition, it is aimed to evaluate the ideas and opinions of tourists visiting the destinations within the scope of the research about the gastronomy of the region and to determine a real competitiveness on behalf of the destinations. In this way, it was attempted to compare both data and determine the strengths and weaknesses of the destinations. The main reason that the study can be a tool on behalf of regional managers and business owners involved in the economic cycle is the comparison of these data. In the field of gastronomic tourism, the impressions and ideas that the regions have on tourists are in a very important position. At a time when tourists are pre-researching the destinations they plan to travel to, such information can positively or negatively affect their travel plans. Along with this study, it was aimed to reveal the differences between the way potential tourists perceive gastronomic destinations and the thoughts that tourists have experienced the gastronomy of these regions, and in this context, it was aimed that destinations will become more competitive by applying the necessary policies.