Türkçe divan dibacelerine göre divan şiiri poetikası
Poetics of divan poetry according to the Turkish divan prefaces
- Tez No: 666579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞIĞVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Poetika için en genel ve kısa haliyle şiir ile ilgili görüş ve düşüncelerdir denilebilir. Duygu ve düşüncelerin gönülden süzülerek içtenlikle ifadesi olan şiirle ilgili, tarih boyunca farklı milletlerin farklı devreleri için değişen ve dönüşen tarifler ve değerlendirmeler ortaya çıkmıştır. Türk edebiyatının en uzun dönemini kapsayan Divan edebiyatı, şiir türüyle özdeşleşmiş bir devir olduğundan; divan şiiri ile ilgili tanımlar, özellikler ve değerlendirmeler bugüne kadar birçok araştırma ve çalışmayla ortaya konmuştur. Bunun yanında dönemin şiir ve sanat görüşünün ortaya konulması adına da, önemli çalışmalar yapılarak divan şiirinin poetikası oluşturulmaya çalışılmıştır. Divan şairlerinin en önemli eserleri olan divanlarına yazdıkları dibacelerinde de (önsöz) hem kendi şiir ve şairlikleri hem de genel manada şiir ve şairle ilgili dikkate değer tespit ve değerlendirmeler yer almaktadır. Türkçe divanların dibacelerindeki bilgiler divan şiirinin poetikasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
For Poetika, in its most general and brief form, it can be called views and thoughts about poetry. It is about poetry, which is a sincere expression of feelings and thoughts by filtering from the heart; throughout history, recipes and evaluations have emerged that have changed and transformed for different circuits of different nations. Since Divan literature, which covers the longest period of Turkish literature, is an era identified with the genre of poetry; definitions, features and evaluations related to divan poetry have been revealed through many studies and studies to date. In addition, in order to reveal the opinion of poetry and art of the period, important studies were made and an attempt was made to create the poetics of this divan poem. The prefaces, which are the most important works of the divan poets, are both their own poetry and poets, as well as remarkable definitions and evaluations about poetry and the poet in general. The information in the prefaces of Turkish divans will contribute to the poetics of divan poetry.