Ergenlerin suça yönelik davranışları ile ebeveynlerine ilişkin kabul-red algılarının incelenmesi
Investigation of the relationship between delinquent behaviors of adolescents and parentel acceptance-rejection perceived by adolescents
  1. Tez No: 666624
  2. Yazar: MERVE ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada ergenlerin suça yönelik davranışları ve ebeveynlerine ilişkin kabul red algılarında etkili olabilecek etmenlerin ortaya konması ayrıca ergenlerin suç eğilimi ile algılanan ebeveyn kabul red düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırma çalışma grubunu Hatay'ın Hassa İlçesi Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı lise düzeyindeki ergenlerin devam ettiği resmi okullardaki 281 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ergenlere ve ebeveynlerine ilişkin sosyo-demografik verileri toplayabilmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, ergenlerin suça yönelik davranışlarını belirlemek amacıyla“Kural Dışı Davranış Ölçeği”ve ergenlerin algıladıkları ebeveyn kabul ve reddini belirlemek amacıyla“Ebeveyn Kabul Red Ölçeği (Çocuk/Ergen Formu-Kısa)”kullanılmıştır. Analizler sonucunda ergenlerin suça yönelik davranışları ile cinsiyet, sınıf düzeyi, aile tipi, ailenin aylık geliri, algılanan akademik başarı düzeyi, okulda disiplin cezası alma durumu, anne ve babalarının birbirleriyle tartışma sıklığı, ailenin cezalandırma şekli, ailesinde suça karışan bireylerin varlığı, izlemeyi tercih ettikleri film türü ve günlük teknoloji (bilgisayar oyunları/telefon/sosyal medya) kullanım süresine göre anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir. Ergenlerin algıladığı anne kabul reddinin sınıf düzeyi, ailenin aylık geliri, algılanan akademik başarı düzeyi, algılanan aile tutumu, anne ve babalarının birbirleriyle tartışma sıklığı, ailenin cezalandırma şekli ve ailesinde suça karışan bireylerin varlığı durumuna göre anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir. Ergenlerin algıladığı baba kabul reddinin cinsiyet, sınıf düzeyi, ailenin aylık geliri, algılanan akademik başarı düzeyi, okulda disiplin cezası alma durumu, algılanan aile tutumu, anne ve babalarının birbirleriyle tartışma sıklığı, ailenin cezalandırma şekli ve ailesinde suça karışan bireylerin varlığı durumlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca suç davranışı toplam puanları ile Anne Kabul Red Ölçeği ve Baba Kabul Red Ölçeği toplam puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı ilişkinin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate adolescents 'delinquent behaviors and their perceptions of acceptance-rejection of their parents with various variables and to evaluate the relationship between adolescents' delinquency tendency and perceived parental acceptance-rejection levels. This is a descriptive study with a screening model. The research study group consists of 281 adolescents in official schools where high school adolescents attend high school of National Ministry of Education in Hassa District of Hatay province. Tools used for data collection were“General Information Form”prepared by the researcher in order to collect socio-demographic data about adolescents and their parents as a data collection tool in the study, the“Criminal Behavior Scale”to determine the criminal behaviors of adolescents, and the“Parental Acceptance Scale (Child / Adolescent Form-Short)”to determine perceived parental acceptance and rejection by adolescents. As a result of the analysis, ıt has been determined that there is a significant difference according to the criminal behavior and gender, class level, family type, monthly income of the family, perceptions of academic success level, disciplinary punishment at school, according to the frequency of their parents' arguments with each other, the way the family was punished, the presence of individuals involved in crime in their family, the type of movie they prefer to watch, the state of by daily technology (computer games / phone / social media) usage time and mother acceptance rejection scale with grade level, monthly income of the family, perceptions of academic achievement level, perceived family attitude, the frequency of their parents' arguments with each other, the way the family punished, the presence of individuals involved in crime their family and father acceptance rejection scale with, gender, class level, family's monthly income, perceptions of academic achievement level, status of disciplinary punishment at school, perceived family attitude, the frequency of their parents' arguments with each other, the family's punishment type, the presence of individuals involved in crime their family of adolescents. Also there is a moderately positive and significant relationship between the total scores of Criminal Behavior and the total scores of the Mother Acceptance Rejection Scale and Father Acceptance Rejection Scale.