Artırılmış gerçeklik ile üç boyutlu hareketli sanal afişlerin oluşturulması ve sergilenmesi
The creation and presentation of three-dimensional dynamic virtual posters with augmented reality
  1. Tez No: 666656
  2. Yazar: ÖMER ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN HİLMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gün geçtikçe gelişen teknoloji birçok alanda alışkanlıkları değiştirdiği gibi sanat ve tasarım alanlarına da etkileri olmaktadır. Sanat ve tasarım eserlerini üretmek ve sergilemek için yeni teknikler sunan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri, sanal ortamda var olan gerçekliği akıllı cihazlar yardımıyla fiziksel gerçekliğin üzerine yerleştirilmesine imkân sağlayan teknolojilerdir. Bu araştırmanın amacı grafik tasarım ürünü olan afiş tasarımının artırılmış gerçeklik teknolojisinin sağladığı imkânlar ile üç boyutlu hareketli düzlemde tasarlanması ve sergilenmesi incelenerek afiş tasarımına boyut kazandırmaya çalışmaktır. Artırılmış gerçeklik teknolojilerinin sağladığı imkânlar ile sanatçıların, tasarımcıların ve küratörlerin sanat eserlerinin üretimine ve sergilemelerine farklı bakış açılarının geliştirilmesine katkı sağlanması ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin yaratıcı imkânlarının keşfedilmesi bu araştırmanın amaçlarındandır. Araştırma süresince afiş tasarımının artırılmış gerçeklik teknolojisinin sağladığı imkânlar ile üç boyutlu hareketli düzlemde tasarlanması ve sergilenmesi ele alınarak incelenmiştir. Buna bağlı olarak ilgili literatür taranarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve araştırma örneklerle desteklenmiştir. Fiziksel olarak gerçekleştirilebilmesi imkânsız olan üç boyutlu düzlemde hareket sağlayan afiş tasarımları, artırılmış gerçeklik teknolojisinin ve akıllı cihazların sağladığı imkânlar ile sanal ortamda üretilen üç boyutlu ve derinliği olan animasyonlu afişlerin, sanal bir katman olarak fiziksel dünyada gözlemlenebileceği sonucuna varılmıştır. Baskısı alınan afişler aynı zamanda fiziksel ortamdaki görüntü hedefi olarak konumlandırıldığı gözlenmiştir. Etkili bir iletişim aracı olan afiş tasarımı, artırılmış gerçeklik teknolojilerinin sunduğu imkânlar ile durağan bir yapıdan devingen bir yapıya dönüşmesi, afiş tasarımına eklenen sanal katman ile izleyicilere ek bilgilerin sunulabileceği ve daha etkili bir iletişimin sağlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is constantly developing, and this development has changed habits throughout many fields. Technology has also affected the disciplines of art and design. Augmented reality (AR) technologies, which provide new techniques to create and present artistic works and designs, enable virtual reality to be placed within our physical reality by the use of smart devices. The of this study is to examine the creation and presentation of posters, which are graphic designing products, on a three-dimensional dynamic plane with the opportunities provided by augmented reality technology and to provide new dimensions to poster design. This study also aims to help artists, designers, and curators develop different perspectives toward the creation and presentation of artistic work using augmented technology and to explore the creative opportunities of these new technologies. Creation and presentation of posters on a three-dimensional dynamic plane with augmented reality technology was examined in the study. Moreover, the relevant literature was reviewed and a qualitative research method was chosen, with the relevant examples used to support the study. This study indicated that poster designs that are dynamic on a three-dimensional plane, which is physically impossible, and animated three-dimensional posters that have depth and are created in a virtual environment thanks to the technologies of augmented reality and smart devices could be observed as a virtual layer in the physical world. It was also observed that printed posters were positioned as the visual targets in the physical environment. With the transformation of the design of static posters into a dynamic form with the use of augmented reality and with the virtual layer added to the design of posters, additional information could be presented to the target audience and a more effective communication could be established.