Dijitalleştirilen kültürel Mirasın NFT dönüşüm süreci
NFT transformation process of digitized cultural heritage
- Tez No: 870276
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖZEL SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kültürel miras, geçmişten miras alınan, geleceğe miras bırakılmak istenen, insanlar tarafından üretilmiş, üretilmeye devam eden korunması gereken, soyut ve somut değerler bütünüdür. Bu eserler içerisinde sanatsal ve mimari olarak kendine özgü değeri olan yapılar korunması gereken varlıklar niteliğine sahiptir. Antik kentler gibi korunması gereken kültürel miras varlıklarının dijital teknolojinin gelişmesi ile birlikte sunum teknikleri ve gelecek nesillere aktarılmasında tarz, yaklaşım ve teknik olarak değişimler söz konusu olmuştur. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi aktarım yöntemlerinin dışında Hologram, NFT gibi diğer teknikler kullanılarak antik kentler, eserler ve mimari yapılar dijital eserler olarak üretilmektedir. Hazırlanan bu çalışma da, kültürel miras kapsamında değerlendirilen eserlerinin dijitalleştirilerek, NFT (Non-Fungible Token) sanat eserine dönüştürülme süreçlerinin incelenmesi ve uygulamalı olarak üretim süreçlerinin aktarılması amaçlanmıştır. Unesco, tarafından kültürel miras listesinde yer alan Efes Antik Kenti içinde yer alan Celcus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı ve Efes Tiyatrosu'nun 3D olarak dijitalleşmesi, hareketli NFT sanat eserlerine dönüşümü örneklem olarak seçilerek yapım süreci betimsel analiz kapsamında değerlendirilmektedir. Efes Antik kentine ait üç mimari eserin, 3D olarak benzersiz NFT sanat eserlerine dönüşmesi sonucunda, Kültürel mirası korumanın da bu gibi destek yöntemlerle de şekillenme süreci sağlayacağı ve katkıda bulunacağı düşünülmekte, toplumun farkındalık düzeyinin artırılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is a set of tangible and intangible values that are inherited from the past, desired to be bequeathed to the future, produced by people, and continue to be produced, which should be protected. Among these artefacts, structures with unique artistic and architectural value have the quality of assets that need to be protected. With the development of digital technology of cultural heritage assets that need to be protected, such as ancient cities, there have been changes in style, approach and technique in presentation techniques and transfer to future generations. Apart from transfer methods such as virtual reality and augmented reality, ancient cities, artefacts and architectural structures are produced as digital artefacts using other techniques such as Hologram, NFT. In this study, it is aimed to examine the processes of digitising the works of art evaluated within the scope of cultural heritage and transforming them into NFT (Non- Fungible Token) artworks and to transfer the production processes practically. The 3D digitisation of the Library of Celcus, Temple of Artemis and Ephesus Theatre in the ancient city of Ephesus, which are included in the cultural heritage list by Unesco, and their transformation into moving NFT artworks are selected as a sample and the production process is evaluated within the scope of descriptive analysis. As a result of the transformation of three architectural monuments of the ancient city of Ephesus into unique NFT artworks in 3D, it is thought that the protection of cultural heritage will provide and contribute to the shaping process with such support methods, and it is expected to increase the level of awareness of the society.