Tüketicilerin sahte ilaç ve gıda takviyesi konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi: İzmir ili örneği
Evaluation of knowledge and attitude of consumers about counterfeit medicines and food supplements: A case study in İzmir
  1. Tez No: 666666
  2. Yazar: SEDA NUR NURDAĞ SİLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Taklitçilik ve sahtecilik; endüstrinin her alanında olduğu gibi ilaç sektöründe de kendisine geniş bir yer edinmiştir. OECD ve EUIPO'nun 2016 verilerine göre uluslararası sahte ilaç ticareti 4,4 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımına göre sahte ilaç; kasten ve hile ile içeriğinin ve/veya kaynağının yanlış etiketlendirildiği ilaçtır. Yeterli miktarda etken madde içermeyen ilaçlar tedavinin gecikmesine, bazı durumlarda tedaviye karşı direnç oluşabilmesine ve/veya tedavi olmayan kişilerin ölmesine neden olabilmektedir. İlaçlara etken madde yerine toksik bir içerik eklendiğinde ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeler olmaktadır. Sahte ilaçlarla mücadele çok yönlü olmalıdır. İlaç tedarik zincirindeki tüm kurumların; hükümet, yetkili kurumlar, ilaç endüstrisi, ilaç tedarikçileri, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve uzmanları, tüketiciler, ulusal ve uluslararası bağımsız kuruluşların dâhil olması planın uygulanabilirliğini ve etkinliğini artırmaktadır. Sahte ilaçlar konusunda hem tüketicilerin hem de ilaç sağlayıcıların ve sağlık profesyonellerinin farkındalığı ve eğitimi sahte ilaçlarla mücadele konusunda önemli adımlardan biridir. Bu bağlamda, çalışma İzmir ilinde serbest eczane tüketicilerine uygulanarak kişilerin sahte ilaç konusundaki bilgi ve ilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde tüketicilerin sahte ilaç ve sahte gıda takviyesi olgularının varlığı, kapsamı ve sahte ilaçla karşılaştıklarında gösterecekleri reaksiyon konusunda bilgi sahibi oldukları gözlenmiştir. Ayrıca tüketicilerin eğilimlerini ölçen verilerde kişilerin gelir seviyeleri ile sahte ürün alma niyetleri arasında negatif bir ilişki olduğu; risk almayı seven kişilerin sahte ilaç alma eğiliminin daha fazla olduğu ve ilaç temini sırasında fazla zaman kaybetmek istemeyen ve anında ilaca ulaşmak isteyen kişilerin sahte ürünlere yöneliminin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra sahte ilaç konusunda bilgi sahibi olan tüketicilerin ilaçlarını ve gıda takviyelerini daha çok eczaneden temin etmeyi tercih ettikleri verisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Counterfeiting is a global problem that affects all parts of the industry. Trade of counterfeit drugs has reached 4,4 billion dollars according to datas of OECD and EUIPO 2016 report. The World Health Organization defines counterfeit medication as deliberately and fraudulently mislabelled with respect to identity and/or source. Drugs with insufficient ingredient may cause the delay of the treatment, drug resistances and/or death of patient due to insufficient treatment. Also, drugs with toxic ingredients instead of active ingredients may cause poisining. Struggling with counterfeit drugs should be multidisiplinary. All of the corporations of the drug supply chain; government, authorized organizations, pharmaceutical industry, drug suppliers, healthcare professionals, consumers, national and international independent organisations should be the part of the plan. Education of both consumers and drug suppliers and healtcare professionals about counterfeit medicines is the most significant step. To evaluate this importance, the study is carried out on consumers of pharmacies in Izmir. According to the results of the study, consumers have opinion about counterfeit drugs and food supplements and their scope. Also they know how they should react when they encounter a counterfeit product. Furthermore, the datas of the consumer attitudes toward counfeit products showed that; people who have higher income have low tendency to counterfeits, people who like taking risks have high tendency to counterfeit drugs as well, and people who don't like wasting time while reaching drugs have also high tendency to counterfeit medicines. Additionally, the datas of the study show that people who have knowledge about counterfeits prefer buying drugs ang food suppliers from pharmacies to other options.