Oral pregabalinin anksiyeteyi baskılayıcı etkisinin sedasyon altında yapılan endobronşiyal ultrasonografi ile transbronşiyal iğne aspirasyonu sırasında sedasyon hemodinamik yanıt ve derlenme üzerine etkisinindeğerlendirilmesi
  1. Tez No: 666674
  2. Yazar: SEMİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Oral pregabalinin anksiyeteyi baskılayıcı etkisinin sedasyon altında yapılan EBUS ile TBİA sırasında sedasyon, hemodinamik yanıt ve derlenme üzerine etkisinin değerlendirilmesini amaçladık. Ayrıca solunumsal ve hemodinamik etkiler, yan etkiler, derlenme süreleri ve ilaç tüketimi açısından karşılaştırmayı amaçladık. EBUS işlemi sonrasında hekim ve hasta memnuniyetini de değerlendirdik. EBUS planlanan ASA I-III risk grubundan, 18-60 yaş arası toplam 60 hasta bilgilendirilmiş onamları alınarak çalışmaya dahil edildi. İşlemden bir saat önce gruplarına göre plasebo kapsül (Grup 1) veya 150 mg pregabalin kapsül (Grup 2) oral olarak çok az bir suyla verilerek rastgele iki eşit gruba ayrıldı, anksiyete skoru, KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2, SS ölçülerek kaydedildi. Bekleme odasında hastalar mönitörize edilerek SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2, RSS, SS, öksürük skoru ve anksiyete skoru kaydedildi ve premedikasyon amacıyla 0.01mg/kg atropin ve 0.03 mg/kg midazolam im olarak uygulandı. Tüm hastalara 18 gauge iv kanül yerleştirildi Premedikasyondan yarım saat sonra hastalar ameliyathaneye alınıp monitörize edilecrek her hastaya 0.03 mg/kg midazolam iv bolus uygulandı. Tüm gruplarda hastalara işlem boyunca %0.9 NaCl iv infüzyon uygulandı ve indüksiyonda 0.2-0.5 mg/kg propofol ve 0.2-0.5 mg/kg ketamin iv 30 sn'de verildi. Sedasyon düzeyi RSS'na göre 4 olduğunda yeterli sedasyon düzeyine ulaşıldığı kabul edilerek EBUS işlemi başlatıldı. Uygulanan bolus doz kaydedildi. 2 dk. sonra SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2, RSS, öksürük skoru, SS değerleri ölçülüp kaydedildi. İşlem devam ettiği sürece her 3 dakikada bir; RSS, SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2, SS, öksürük derecesi ve yapılan ilaçların ek dozları kaydedildi. Hastanın anksiyete düzeyi VAS ile değerlendirildi. Hastanın işlem sırasındaki öksürük derecesi visüal analog skala (VAS) ile değerlendirildi. Derlenme özellikleri Modifiye Aldrete Skoru ile değerlendirildi. İşlemin hemen ardından işlemi yapan hekim tarafından hastanın EBUS' a toleransı değerlendirilerek bronkoskopistin memnuniyeti kaydedildi. İşlemden 2 saat sonra hasta memnuniyeti sorgulandı. İşlem süresince yapılan ilaçların dozları kaydedildi. Gruplar arasında; Sedasyon amaçlı ketofol uygulaması her iki grupta da etkin solunumsal ve hemodinamik kontrol sağlamakla birlikte pregabalin alan grupta daha stabil bir hemodinami gözlemledik. RSS, hasta ve bronkoskopist memnuniyeti ile değerlendirilen sedasyon düzeyi ve kalitesi pregabalin alan grupta plasebo grubuna göre anlamlı derecede yüksekti VAS ile değerlendirilen anksiyete skoru pregabalin alan grupta bariz daha düşüktü. Bu durum hasta ve hekim memnuniyetinin daha iyi olmasına da katkıda bulunmuştur. Toplam anestezik ilaç tüketimi pregabalin alan grupta daha azdı ve derlenme süresi daha kısaydı. Bu sonuçtan yola çıkarak pregabalinin anksiyete üzerine olan olumlu etkisinin anestezik tüketimini azltmak açısından pozitif etki yapabileceğini düşündük. Aynı zamanda hızlı derlenme sürelerinin işlem sonrası taburculuğu hızlandırabileceğini düşünmekteyiz. Sonuç olarak EBUS işlemlerinde ketofol ile yapılan sedasyon hasta ve uygulayıcı konforunu arttırmaktadır ve komplikasyon oranı da oldukça düşüktür. Ayrıca sedasyon işlemine eklenen oral pregabalinin hastalarda anksiyeteyi belirgin oranda azaltarak daha stabil bir sedasyon sağlamakla birlikte anestezik ajan tüketimini de önemli oranda azalttığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Abstract Aim: In this study we aimed to evaluate the effect of oral pregabalin on anxiety, sedation, hemodynamic response, and recovery in patients who underwent transbronchial needle aspiration (TBNA) by using endobronchial ultrasonography (EBUS). Materials and Methods: American Society of Anesthesiologist (ASA) physicial status 1-3, age between 18 to 60 years sixty patients were included to the study. After informed consents were obtained from all patients, they were divided into two groups as placebo (Group 1, n=30) and pregabalin 150 mg (Group 2, n=30). Oral placebo or 150 mg pregabalin were given randomly one hour prior to procedure with small amount of water. Hemodynamic parameters, peripheral oxygen saturation (SpO2), Ramsay sedation scores (RSS), respiratory rate (RR), coughing scores, and anxiety scores were recorded for all patients in premedication room. Intramuscular (im) 0.01 mg/kg atropine and 0.03 mg/kg midazolam was administered for premedication. 18 gauge iv canula was inserted. Patients were transferred to the operating room 30 min after premedication. 0.2-0.5 mg/kg propofol and 0.2-0.5 mg/kg ketamine mixture (ketofol) was given in 30 seconds for induction. RSS 4 was accepted as adequate sedation level, and EBUS was started. Induction dose of ketofol was recorded for all patients. Hemodynamic parameters, SpO2, RSS, RR, coughing score, and additional anesthetic doses were recorded after 2 min of bolus and every 3 min during procedure. Visual analog scale (VAS) was used for coughing and anxiety scores. Modified Aldrete Score was use to evaluate recovery. Satisfaction of bronchoscopist and patients were evaluated end of the procedure. Results: There was no difference between the groups in terms of demographic data (p > 0.05). SpO2 level was significantly higher in Group 2 at T1, T4, T6, T7, and T8 time periods (p < 0.05). MAP values were significantly higher in Group 1 at T4, T5, T6, T7, and T8 time periods (p 0.05), operating room anxiety scores were significantly lower in Groups 2 (p < 0.05). The number of patients who had RSS 4 was significantly higher in Goup 2 (p < 0.05). The total anesthetic doses were significantly higher in Group 1 (p < 0.05). The number of high blood pressure attacks were significantly higher in Group 1 (p < 0.05). Tachycardia and coughing attacks were significantly lower in Group 2 (p < 0.05). Recovery time was significantly shorter in Group 2 (p < 0.05). There was no difference between the groups in terms of amnesia, permissibilty of procedure and acceptance of repetead preocedure (p > 0.05). The satisfaction of bronchoscopist, particularly excellent satisfaction was significantly higher in Group 2 (Table 6), (p < 0.05). Conclusion: In conclusion ketofol is a good combination to provide better patient and bronchoscopist comfort and complication rate is quite low during EBUS sedation. Pregabalin also provided low anxiety scores with low anesthetic agents' comsumption rate.