الصور الحديثة للزنى في الفقه الإسلامي
İslam hukukunda modern zina imgelerinin değerlendirilmesi / Evaluation of modern methods of adultery in Islamic jurisprudence: An analytical approach
- Tez No: 666676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Modern sosyal medyanın ortaya çıkması ve bu modern araçların kullanımında meydana gelen gelişme nedeniyle ortaya çıkan“elektronik zina”araştırma konusu, araştırılmayı ve tahlil etmeyi hak eden bir durumdur, çünkü bu çağdaş dönemin bir problemidir. Bu problemler, tarihin belli bir kesitinden önce mevcut olmaığından mütekaddimin alimlerimiz tarafından söz konusu yapılmamıştır. Bu nedenle konunun araştırılması, hukuki hükmü, nedenleri, biçimlerinin ortaya çıkarılması ve toplumumuz üzerindeki olumlu ve olumsuz sonuçlarının ortaya çıkarılması önem arz ettiği kanaatindeyiz. Konunun dini boyutu yanında fert ve aile boyutu da önem arz etmektedir. Fertlerin fizyolojik ve psikolojik açıdan etkilerinden aile içi birden fazla açıdan sonuçlara yol açtığı da erbabının malumudur. Ayrıca yabancı erkek ve kadın arasındaki ilişkilerin kurulması gibi bazı hukuki meseleleri ortaya koymayı da gerektirir. modern sosyal iletişim araçlarıyla karşılıklı yapılan sözlü görsel iletişim vasıtasıyla dinen caiz görülmeyen, ahlaken hoş karşılanmayan ve tıbben onaylanmayan söz konusu durum(lar)ın fıkhî açıdan karşılaştırmalı tahlili gerektiği, bu konuyla direk vedolaylı alakalı olan ayet ve hadislerin dilbilim, tefsir ve ahkam açısından tahlili gerektirmektedir. Çalışmada ayrıca izin verilebilirliğin sınırlandırılmasına ilişkin hükmün beyanı ve bu araçların İslam hukukuna göre yasak olan bir şekilde ve bunlardan kaynaklanan zararlardan dolayı bir yasal vasinin kullanılmasına izin verilip verilmeyeceğine de değinilmiştir. Araştırmanın sonuçları şu şekilde ifade edilebilir. Araştırmanın ortaya çıkardığı sonuç; elektronik zina biçimlerinin İslam hukukunda dolaylı da olsa yasaklandığı anlaşılmış, ancak elektronik zina diye tabir edilen suça herhangi bir ceza öngörülmediğini ve bunun da ihtiyari ceza kapsamına girdiğini ortaya koymuştur. Hakime veya idarecilere bırakılan bir meseledir. Bu mesele çağımızda var olup, özellikle Müslüman toplumlarımızın sosyal ve değer sorunlarından biri olarak durmaktadır. Bu sorun her ne kadar tamamen ortadan kaldırılamaz ise de toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi, sebebiyet verdiği sosyal, ailevi, dini ve ahlaki sorunların anlatılması ile bu tür girişimlerin azalması dolayısıyla sebep olduğu zararların minimize edilmesi mümkündür. Kuran ve Sünnete uyularak, ahlaki ve insanî açıdan bu eylemlerin etkilerini azaltma çerçevesinde çalışan kurumlarla işbirliği yapılarak sosyal hayata olumsuz etkileri hafifletilebilir. Söz konusu bu çalışma bu noktada bir boşluğu dolduracağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The research issue of“electronic adultery”that resulted from the emergence of modern social media, and because of the development that took place in the use of these modern means, is a case that deserved to be searched and investigated, because it is one of the calamities of this modern times, and it has never been considered by our older scholars. Therefore, the research dealt with its legal ruling, motives, its forms, and revealed its positive and negative consequences on our society, and some of the legal issues that result from it, such as masturbation and the establishment of relationships between foreign men and women, as well as nudity that occurs when conversing through modern means of social communication, and the research also covered ruling on verbal communication and stating that it is permissible with the presence of the need. The study also dealt with a statement of the ruling on restricting permissibility, and whether it is permissible for a legal guardian to prevent the use of these means in a manner that is forbidden according to Sharia and because of the harm that could result from them for individuals and societies. The results of the research revealed that recent forms of electronic adultery that were exposed by the research are forbidden in Sharia law, and that there is no penalty stipulated for the crime of electronic adultery, and it falls within the framework of discretionary punishment, which is a matter left to the judge or the imam. This issue still exists, and it is one of the social and value challenges of our Muslim societies in particular, and it cannot be completely eliminated, but its negative effects on social life can be mitigated by following the Qur'an and Sunnah, and cooperating with institutions that work within the framework of reducing the effects of this moral and ethical challenge.