Tedavisi tamamlanmış remisyondaki çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi hastalarının tedavi ilişkili endokrinolojik komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment-related endocrinological complications of childhood acute lymphoblastic leukemia patients in remission after treatment
- Tez No: 666678
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKBAYRAM, PROF. DR. CAN ACIPAYAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızda tedavisi tamamlanmış remisyondaki çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastalarının tedavi ilişkili endokrinolojik komplikasyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Polikliniğinde rutin olarak yapılan, poliklinik dosyalarında kayıt altına alınan endokrinolojik tetkikler retrospektif olarak incelendi. Veriler, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi arşivinden alınan dosyalar incelenerek elde edildi.Hastalarının %19,2'sinin 5-9 yaş, %41,3'ünün 10-14 yaş, %27,8'inin ise ≥15 yaş olduğu, %52,9'unun erkek ve %47,1'inin kız olduğu, %22,3'ünün SRG, %60,2'sinin MRG ve %17,5'inin ise HRG risk sınıfında olduğu tespit edildi. Hastaların %60,1'inin radyoterapi aldığı, %8,7'sinin boy kısalığı, %5,8'inin ise düşük kiloya sahip olduğu, %11,5'inin obez (2,0≤ VKİ Z-skoru
Özet (Çeviri)
21.In our study, we aimed to evaluate the treatment-related endocrinological complications of acute lymphoblastic leukemia (ALL) patients in remission whose treatment was completed.For this purpose, endocrinological examinations performed routinely in Gaziantep University Medical Faculty Pediatric Hematology and Oncology Outpatient Clinic and recorded in the outpatient clinic files were retrospectively analyzed. The data were obtained by examining the files taken from the archive of Gaziantep University Medical Faculty Hospital. Of all the patients, 19.2% were 5-9 years old, 41.3% were 10-14 years old, 27.8% were ≥15 years, 52.9% were boys and 47.1% were girls. 22.3% of them were in SRG, 60.2% in MRI and 17.5% in HRG risk class. 60.1% of the patients received radiotherapy, 8.7% had short stature, 5.8% had low weight, 11.5% were obese (2.0≤ BMI Z-score