Farklı oksijen seviyeleri ile oluşturulan hipoksinin insan bronşiyal epitel hücreleri üzerindeki metabolomik etkilerinin incelenmesi
Investigation of metabolomic effects of hypoxia induced by different oxygen levels on human bronchial epithelial cells
  1. Tez No: 666691
  2. Yazar: SELÇUK SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN BÜYÜKFIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akciğerin ana işlevi olan dokulara oksijen sağlanması, alveollerde meydana gelen hava ve kan arasındaki gaz alışverişi ile sağlanır. Oksijen eksikliği, akciğerin kendisinde değişiklikler de dâhil olmak üzere doku fonksiyonunda ciddi bir bozulmaya yol açar. Özellikle yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyon gerektiren ve hipoksi nedeniyle takip edilen birçok hasta bulunmaktadır. Çalışmamızda, primer akciğer bronş epitel hücreleri (BEAS 2B) farklı hipoksi seviyelerine maruz bırakılarak, hipoksinin BEAS 2B hücreleri üzerindeki metabolik etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: BEAS 2B hücreleri %1, %5 , %15 ve %21 Oksijen sevilerine maruz bırakıldı. Her bir hücre hattına 1 saatlik maruziyet uygulandı. Hücrelere MTT yöntemiyle hücre canlılığı analizi de yapıldı. Hücreler uygulamadan sonra, hücre içi metabolit profili (serbest aminoasit ve karnitin) üzerindeki değişimler LC-MS/MS (Sıvı Kromatografisi- Kütle Spektrometresi) yöntemiyle incelenerek kontrol gurubuyla (%21 O2) karşılaştırıldı. Metabolit profili kapsamında hücre enerji döngülerinde önemli rol oynayan karnitin profili ile hücrenin yapısal ve fonksiyonel işleyişinde önemli olan serbest aminoasitlerin profilleri incelendi. Bulgular: Hipoksi ile beraber hücre canlılığında anlamlı azalma tespit edilmiştir (p0.05). Amino asit profilinde ise; Betaaminoizobütirik asit seviyelerinde anlamlı bir fark tespit edilemedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Providing oxygen to the tissues, which is the main function of the lung, is provided by the gas exchange between the air and blood that occurs in the alveoli. Oxygen deficiency leads to a serious deterioration in tissue function, including changes in the lung itself. Especially in intensive care units, there are many patients who require mechanical ventilation and are followed up due to hypoxia. In our study, we aimed to examine the metabolic effects of hypoxia on BEAS 2B cells by exposing primary lung bronchial epithelial cells (BEAS 2B) to different hypoxia levels. Materials and Methods: BEAS 2B cells were exposed to Oxygen levels of 1%, 5%, 15% and 21%. 1 hour of exposure was applied to each cell line. After the cells were applied, the changes on the intracellular metabolite profile (free amino acid and carnitine) were examined by LC-MS / MS (Liquid Chromatography-Mass Spectrometry) method and compared with the control group (21% O2). Within the scope of the metabolite profile, the carnitine profile, which plays an important role in cell energy cycles, and the profiles of free amino acids that are important in the structural and functional functioning of the cell were examined. Results: A significant decrease in cell viability has been detected with hypoxia(p0.05). No significant difference was found in Betaaminoisobutyric acid levels(p>0.05).