Klasik jeopolitiğe göre XXI. yüzyılda Afrika Boynuzu'nun uluslararası politikadaki konumu
The place of the Horn of Africa in international politics in the 21st century according to classical geopolitics
- Tez No: 666695
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
XXI. yüzyılın başından beri Afrika Boynuzu bölgesi sahip olduğu önemden dolayı bölgesel ve ulusalararası güçlerin ilgisini çeken bir alan olmuştur. Afrika Boynuzu bir yandan Babülmendep Boğazı'na bakarken diğer yandan zengin enerji kaynaklarına sahip Arap yarımadasına nazırdır. Ayrıca Afrika kıtasının geneli gibi azımsanmayacak miktarda doğal servet ve kaynağı bulunmaktadır. Bu özellikler onu uluslararası güçler nezdinde önemli bir saha kılmaktadır. Dolayısıyla Afrika Boynuzu'nun uluslararası politikada gözetilen tüm standartlar açısından kritik önemde bir yer olduğunu söylemek mümkündür. Bahsi geçen coğrafyada XXI. yüzyılın başından itibaren bölgesel ve ulusalararası oyuncular arasında yüksek düzeyde bir çatışma hâli mevcuttur. Çalışmada Soğuk Savaş sonrası dönemde Afrika Boynuzu'nun jeopolitik önemine değinilecek, jeopolitik kavramlarına odaklanılacak ve coğrafî konumu saptanacaktır. Ayrıca jeo-stratejik, askerî, siyasî ve ekonomik değeri üzerinden küresel sahada etkin bir nokta olması irdelenecektir. Bölgede bulunan uluslararası unsurlara dair örnekler sunulacaktır. Rakip aktörlerin birbiri ve Afrika Boynuzu'na yönelik kullandığı sert ve yumuşak güç türlerine değinilecek, bu çerçevede askerî kurallar da ele alınacaktır. Çalışmada siyasî ve askerî kuvvetin, güvenlik kuvvetinin bölge halk ve devletlerine etkisi araştırılırken, dünya düzenin devamlılığı bağlamında çeşitli senaryolar ışığında bölgenin gelecekteki durumu incelenecektir. Sonunda, uluslararası arenada stratejik öneme sahip olan Afrika Boynuzu'ndaki bölgesel ve uluslararası rekabet geleceğin senaryoları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War and the beginning of the 21st century, the Horn of Africa due to its importance, became a strategic area for international and regional powers. This importance is certainly linked to the Bab el-Mandeb strait which overlooks the Horn of Africa and which is also considered to be one of the most important straits in the world in terms of security and international trade. Without forgetting that this strategic area opens onto the Arabian Peninsula with rich energy resources. This makes the Horn of Africa an area of great wealth and resources, just like the entire continent, and as such justifies the attractiveness of the major powers. All these parameters make the Horn of Africa a critical theater in terms of all standards observed in international politics. It has been a high-tone conflict area between international and regional powers both yesterday and today. Therefore, drawing on the concept of geopolitics, this study discusses the geopolitical importance of the Horn of Africa in the 21st century in correlation with its geographical dimension. This picture also brings together the traditional players operating in the region and new ones that have only recently joined. The study further mentions the hard and soft power tools utilized by competing states in their rivalries such as military base which play a key role in strengthening their influence in the Horn of Africa. How does that affect on the countries and the people of the region both politically, economically, and at the security level? At the end, this research discusses the future scenarios on regional and international competitions in such a strategic African area with regard to the international system variables.