Türkiye ve OECD ülkelerinde doğrudan yabancı yatırımı etkileyen faktörlerin ihracat ve ithalat üzerine etkisi: Panel veri analizi
Impact on export and import of the factors affecting foreign direct investments in Turkey and OECD countries: Panel data analysis
- Tez No: 666696
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada doğrudan yabancı yatırımı etkileyen ekonomik faktörlerle ihracat ve ithalat arasındaki ilişkiyi panel veri analizi yöntemiyle açıklanmıştır. İncelemeler sonucunda iki adet model oluşturulmuştur. Oluşturulan iki modele de uygulanan testler sonucunda istatistiki olarak anlamlılık elde edilmiştir. Çalışmanın örneklem alanını tüm OECD ülkelerini ve yıl dönemi olarak 2000-2019 yılları arası olarak oluşturulmuştur. Örneklem alanına ait veriler Dünya Bankasının ve OECD'nin veri havuzundan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between economic factors affecting foreign direct investment with exports and imports was explained by panel data analysis method. Two models were created as a result of the examinations. Statistical significance was obtained as a result of the tests applied to both models. The sampling area of the study was established for all OECD countries and the year between 2000-2019. The data of the sampling area were taken from the data pool of the World Bank and OECD.