Acil servise dispne ile başvuran hastalarda kalp yetmezliği tanısında MR-proANP (mid-regional pro-atrial natriuretic peptide) ilekardiyopulmoner USG'nin tanısal değerliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic values of MR-proANP (mid-regional pro-atrial natriuretic peptide) and cardiopulmonary USG in the diagnosis of heart failure in patients admitted to emergency service with dyspnea
  1. Tez No: 666709
  2. Yazar: MECİT ÇOKLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyojenik bir acil durum olan akut kalp yetmezliği hastalarının acil servis başvurularındaki en temel şikayeti nefes darlığıdır. Bu çalışmada acil servise nefes darlığı ile başvuran hastalarda MR-proANP ve kardiyopulmoner ultrasonografinin kalp yetmezliğinde tanısal değerliliklerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Acil servise nefes darlığı ile başvuran erişkin hastaların demografik özellikleri, fizik muayene ve başvuru anındaki vital bulguları, MR-proANP düzeyi, kan gazı parametreleri ve yatak başı ultrasonografi bulguları kesin tanıya göre istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Nefes darlığı ile başvuran hastaların %45,8'inde dekompanse kalp yetmezliği mevcuttu. Bunun dışında en sık saptanan nedenler KOAH alevlenmesi, pnömoniler (bakteriyel ve Covid -19) ve pulmoner emboli idi. En sık saptanan fizik muayene bulguları ral, juguler venöz dolgunluk ve pretibial ödemdi. Yatak başı EKO'da hastaların %36,1'inde EF %45'in altında iken EF %45'in altında ve üstünde olan hastalar arasında MR-proANP düzeyleri arasında farklılık tespit edilmedi. Dekompanse kalp yetmezliği olan ve olmayan gruplar arasında MR-proANP değerleri benzerdi. Dekompanse kalp yetmezliği olan hasta grubunda, EF
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The main complaint of patients with acute heart failure in emergency service is shortness of breath. This study aimed to investigate the diagnostic value of the use of MR-proANP and cardiopulmonary ultrasonography in patients with shortness of breath and heart failure in the emergency department. Materials and Methods: The demographic data, physical examination and vital signs, MR-proANP levels, blood gas results, and bedside ultrasonography findings of adult patients with shortness of breath were statistically compared according to the diagnosis. Results: 45.8% of the patients who applied with shortness of breath had decompensated heart failure. Apart from that, the most common causes were COPD exacerbation, pulmonary embolism, and pneumonia (bacterial and Covid -19). The most common physical examination findings were rales, jugular fullness, and pretibial edema. In bedside ECHO, while EF was below 45% in 36.1% of patients, MR-proANP levels did not differ between patients with EF below and above 45%. MR-proANP values were similar between groups with and without decompensated heart failure. In the patient group with decompensated heart failure, the frequency of patients with EF