Gebelik depresyonu ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Depression in pregnancy and evaluation of related factors
- Tez No: 666708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş: Gebelik depresyonu, hem annenin hem de çocuğun sağlığını etkileyen oldukça sık rastlanan bir ruhsal bozukluktur. Gebelik depresyonu, fetüsü ve annenin iyilik halini olum-suz etkilemesi ve postpartum depresyona zemin hazırlaması nedeniyle üzerinde önemle du-rulması ve erken tanı koyulup tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Çalışmamızda gebe-lerde depresyon görülme sıklığını ve buna etki eden sosyodemografik ve klinik özellikleri incelenmeyi böylece gebelik depresyonu için riskli grubu erken dönemde belirlemeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın yapısı tanımlayıcı kesitsel çalışma niteliğindedir. Çalışma 28 Mayıs 2020- 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında Rize ili Çayeli ilçesine bağlı 1 nolu Aile sağlığı Merkezine bağlı 6 Aile Hekimliği Birimi' nde yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Çayeli 1 nolu Aile sağlığı Merkezine bağlı, düzenli gebe takibi yapılan, çalışmaya katılma-yı gönüllü olarak kabul eden rastgele seçilen 186 kişi oluşturmuştur. Bulgular: Çalışmamıza aldığımız gebelerin yaş ortalaması 29,8±5.3 (min:19-maks:43) yıl olup %19,4'ü 35 yaşın üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pregnancy depression is a very common mental disorder that affects the he-alth of both mother and child. Gestational depression is a problem that should be emphasi-zed, diagnosed and treated early, as it negatively affects the well-being of the fetüs and the mother and prepares the ground for pastpartum depression. In our study, we aim to exami-ne the prevelance of depression in pregnant women and the sociodemographic and clinical characteristics that affect it, thus determining the risk group for prennancy depression in the early period. Method: The structure of the research is a descriptive, cross-sectional study. The study was conducted between May 28, 2020 - July 1, 2020 in 6 Family Medicine Outpatient Cli-nics of the Çayeli district of the Rize city. The population of the study consisted of 186 randomly selected individuals who voluntarily accepted to participate in the study, under regular pregnancy follow-up, affiliated to Çayeli Family Health Center. Results: The average age of the pregnant women included in our study was 29.8 ± 5.3 (min: 19-max: 43) years and 19.4% of them were over 35 years old.