Küçük konut ve mahremiyet
Small sized dwellings and privacy
- Tez No: 66671
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Günümüzde küçük konut, konut sorunun çözümünde önemli bir adım olup, insan hayatının farklı dönemlerinde tercih edilebilme potansiyeline sahiptir. Günümüzde aile yapısı da giderek küçülmektedir. Küçülen hane halkı kompozisyonları için küçük konut önemli bir alternatiftir. Mimari tasarımın en önemli amaçlarından biri de insan çevre davranış çalışmalarının, özellikle mahremiyet ve düzenleyici mekanizmalarının olması gereğinin altını çizmek ve küçük konutta mahremiyetin önemini vurgulamaktadır. Bu amaçla, çalışmada farklı tip küçük konutlarda bir kullanım sonrası değerlendirme çalışması yapılarak konunun önemini belirtmek ve küçük konutta mahremiyeti ile işlevselliği irdelemektir. Tezin ilk bölümünde çalışmanın amacı etraflıca açıklanmıştır. Toplumsal değişme ve buna paralel olarak ailenin ve konutun değişimi üzerinde durulmuştur. Konut açığını ortaya çıkaran nedenlerin altı çizilmiş, kullanıcı memnuniyetinde nitelik ve mahremiyet kavramlarının önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde; insan-çevre ilişkisi mekanizmalarından mahremiyet teorik olarak anlatılmış ve mahremiyeti düzenleyen kalabalıklık, kişisel alan, kişiselleştirilmiş alan ve egemenlik alanından söz edilmiştir. Üçüncü bölümde; konut olgusunun değişimi ve küçük konut ele alınmıştır. Konut olgusunun değişiminde önemli faktörlerden biri olan ailenin değişimi ve günümüz ailesi tanıtılmış, gelenekselden günümüze konut (geleneksel Türk konutu -apartmanlaşma - toplu konutlar - gecekondu) ve konut sorunu ile edinme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca bu bölümde geleneksel Türk konutu ile küçük konut arasındaki ilişkilere yer verilmiştir. Günümüz konut sorunun boyutları etraflıca ele alınmıştır. Konut sorunu sadece niceliksel ve teknolojik bir sorun olarak görülmemesi gerektiği vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde; küçük konut ve mahremiyet olgusu incelenmiştir. Toplumun ve kullanıcının küçük konut hakkındaki tereddütlerinden bahsedilmiş, küçük konutta iki önemli unsur olan mekan kullanımı - işlevsellik ile mahremiyetin önemi vurgulanmıştır. Türkiye'de uygulaması ve satışı gerçekleştirilmiş küçük konut örnekleri araştırılarak, konut planlarının özellikleri Beşinci bölümde ise İstanbul Ataşehir - Emlak Bankası konutlarında 2 farklı küçük konut tipinde“Küçük konut ve mahremiyet”başlığı altında kullanım sonrası değerlendirme çalışması gerçekleştirilecektir. İstanbul Ataşehir Uydukenti 55. Ve 59. Adalardaki 36 adet konutta anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bulgular etraflıca anlatılmıştır. Altıncı bölümde çalışma ilgili tüm yorumların sunularak, tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: SMALL SIZED DWELLINGS AND PRIVACY“ There is several theories for solution of Housing, some of them realized and vvorked on maximum housing in minimum period. After the second world war; rapid urbanization and disruption of the cities and economic difficulties affected the sizes of housing and the purpose of rapid production of housing in a limited time made the housing smaller and small sized dwellings' samples increased in vvestem countries. The social change reflected the dailies, and with the effect of the modern architecture movement, more pratic, economic and cheaper housing has taken the place of big and conspicuous housing which survives on west between the 19th and 20th centuries and which symbolizes the social identity and reflects the cultural situation of The age; As a result, ”SMALL SIZED DVVELLINGS“ became an important step on solving the housing problem. in traditional Turkish housing life, large type of housing that includes a big family survives. Vemacular Turkish housing that keeps lots of activities in his formation, has götten a regular structure announcing the cultural level of the population. By the time; the Turkish traditional housing has changed with the end of the Ottoman Empire and the foundation of the young Turkish Republic, the govemment policies, the deformation of the family, the migration, the social movements, the rapid growth of population after the war, the need of Housing because of natural diseases, (specially the istanbul fires on the beginning of the century). The passage to the modem and contemporary life, the end of production in housing, the technology, the separating of the housing from the ixworkshop, the liberty and the social rights of the Person with the approval of the C ivil Law. When we study the Turkish Traditional housing typologically, we see that the housing is consisted by more than öne room that opens the a main room ör a hole. in each room, the daughter of the parents and his husband, the sun with the bride, the grandfather and the grandmother, ör sometimes öne of the relatives, the servant ör the nün of the children lives in the rooms. Also there is a main room that is called ”sofa“ where ali the families join together. As a result, the traditional large families that live in that kind of housing, are constituted by different combinations from the contemporary nuclear family. By the way, each room that is opening to the Sofa in Turkish Traditional housing is equivalent to the Turkish nomadic tents. Nowadays öne of the most important effect that constitutes the housing problem is the rapid grovvth of the population. Especially, on South-east ör East region, the housing production has increased because the family planning implantation was not diffused; the idea of getting lots of children, which is based on some religious traditions; and also the tendency of living in separate house after marriage. As the population grovvth, another factor that affects the housing problem is the migration. The migration that is a social movement from the province to the urban life, has increased the need of housing in the cities. As during the traditional period, this need of new housings was met by constructing his housing himself as his needs and desires on somebody else' s land, which creates the concept that we cali ”Squatter“. At the beginning, this innocent mind that has göt a purpose of meeting the need of accommodation, left his place to the multistory squatters and to the illegal buildings. xTToday, the wars, the economic difficulties, the population growth, and the migration has effected the speed of the housing production and has made the production of housing estate obligatory, But the anxiety of income^the wrong credit policies, the production of lots of housing in a short Time, the inflation, the idea of getting profit, has influence the housing production and the quality has been neglected. The quantity has become more important than the quality. The necessary rationalism and industrialization during the building production period could not be realized. There is no difference betvveen, the production for 1 people and for 1000 people as regarding the design and planing. This situation causes a bad coordination betvveen the user and the architect, and a disharmony appears betvveen the user and the housing. As a result, because of the unhappiness of the user, some structural change has come out on the housings. The housing estate implantation that is an affective solution for the housing problem, did not pay attention to the human-environment behavior theories, and to the privacy mechanism (the crowd, the personnel space, to the personalizing and the territory). The main purpose of this research is; to emphasize the relation betvveen the Traditional Turkish housing and the small sized dwellings and to underline the importance of the privacy mechanism for housing design. ”Small sized dwellings" is an important step on solving the housing problem. Therefore, on the second chapter, the mechanism as the crowd, the personnel space, the personalizing, and the territory that help to the privacy, and the organization of the privacy has been taken up, and on the third chapter the change of the housing concept has been examined. xiThe change of the family that is an important factor on the Housing changes has been taken up and studied, a panorama of housing has been realized from the past to novvadays. Also the housing problem, the importance of the small sized dvvellings for solving the housing problem and how to obtain a housing has been mentioned. Finally, on the fourth chapter the importance of the privacy for the small sized dvvellings has been emphasized and some sample researches about this subject has been investigated. in Alaşehir Satellite City, on 59th and 55th island, the field work is realized on first step single-room housings which are about 60 m2. First type, first step housings (Type A) are on the 59th field and they are constructed by ELTES Construction Company. in That Kind of housing the entrance opens directly to the main living area, the kitchen and the other spaces (bedroom and bathroom) are not visible from the entrance. The second types, firsts step single room housings (Type B), are on bloc on 55th field, (öne on each floor) and are constructed by BAYTUR Construction Company. in this kind of housing ali spaces are altogether and it's possible to dominate the hail house by the entrance. The entrance opens directly to the bedroom and the bathroom. On the first step there are 81 small sized dvvellings in Ataşehir Satellite City. Between those, during the field work, 36 researches are realized. As we can see on the field work, the user that lives in a small sized dwelling has given up their prejustice. From the moment, they are starting to prefer the small house, and they are spending their time in the small sized dvvellings. As the small sized dvvelling is preferred it also can be used as rent. xiiOne of the most important element in small sized dwellings is the use of space. Lost activities could be realized in one single space. This can be possible by a good furnishing. The most important point regarding the use of small sized dwellings is the privacy rather than its economy. In the small sized dwellings, the balance between the audiovisual privacy level should be carefully organized. If we can manage to organize this balance the user becomes happier. The user satisfaction is increased. In small sized dwelling's design, the architect has loosest of responsibilities. In a limited area, it's difficult to design a satisfying housing. Small details are important in order to solve small sized dwellings' problems. XIII