Mobil konut iç mekan tasarım anlayışının irdelenmesi: Tiny house (küçük ev) örneği
Examining mobile housing interior design concept: Tiny house (küçük ev) example
- Tez No: 856101
- Danışmanlar: PROF. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Mobil konut çeşidi olan 'Tiny House, Amerika ve Avrupa ülkerinde daha önceden tercih edilmeye başlansa da, Türkiye'de popülerliği yeni artmaya başlamıştır. Covid-19 pandemisi, Şubat 2023 depremi, giderek ulaşılması güç haline gelen konut fiyatları bu artışın ana sebepleridir. Bu tez çalışmasında, konut kavramı, konut ve ev kavramlarının farklılığı, 21. Y.y.'da konut kavramının değişimi, mobil konut kavramı, mobil konutun gelişimi ve değişimi, mobil konut çeşitleri ve bu çeşitlerin, nerede, ne zaman, nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı ve mobil konut çeşidi olan Tiny House (Küçük Ev) yaşam biçimi kavramı derinlemesine ele alınacaktır. Bu bağlamda hareketlilik, mekansal aidiyet, mahremiyet gibi kavramlar üzerinden, kullanıcı memnuniyeti sorgulanacaktır. Çalışmanın yönteminde üç örnek proje incelenip, hem kullanıcısı hem de tasarımcısı ile yarı yapılandırılmış sözlü ve yazılı görüşmeler yapılacaktır. Bu görüşmeler sonunda alınan yanıtlar doğrultusunda, tez çalışması, Tiny House sahibi olmak isteyen bireylere, daha bilinçli olmaları adına rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
Although the mobile housing type 'Small House' has started to be preferred in America and European countries before, its popularity has just started to increase in Turkey. The Covid-19 pandemic, the February 2023 earthquake, and housing prices, which are becoming increasingly difficult to reach, are the main reasons for this increase. In this thesis, the concept of housing, the difference between the concepts of housing and home, 21. The change of the concept of housing in the century, the concept of mobile housing, the development and change of mobile housing, the types of mobile housing and where, when, how and for what purpose these types are used, the concept of tiny house lifestyle, which is a type of mobile housing, will be discussed in depth. In this context, user satisfaction will be questioned through concepts such as mobility, spatial belonging, and privacy. In the method of the study, three sample projects will be examined and semi-structured oral and written interviews will be made with both the user and the designer. In line with the answers received at the end of these interviews, the thesis study will guide individuals who want to own a small house to be more conscious.