Hidroponik sistemlerde üretilen arpa, yulaf, ryegrass ve arpa+yulaf, arpa+ryegrass karışımı yeşil hasıllarının besleme değerlerinin incelenmesi
Evaluation of nutritional values of barley, OAT, ryegras and barley+oat, barley+ryegras mixture produced in hydroponic system
- Tez No: 666715
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HIDIR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma arpa, yulaf, arpa+yulaf arpa+ryegrass ve ryegrass tohumlarından elde edilen yeşil hasılların bitki boyu ve besleme değerleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda kullanılan tohumların 1 kg'ından 3,360 g ile 6,360 g arasında değişen yeşil ot elde edilmiştir. Tohumlara göre en yüksek kuru madde içeriği yulaf hasılı grubundan ve en düşük ryegrass hasıl grubundan elde edilmiştir. Ham kül içeriği, en yüksek arpa+yulaf hasıl grubunda; en düşük ise ryegrass hasıl grubunda olmuştur. Ham protein içeriği en yüksek yulaf hasılı grubunda, en düşük arpa+yulaf hasıl grubunda olmuştur. Hasılların ham yağ içeriği %1,98 ile %5,28 arasında değişiklik göstermiştir. En düşük ham selüloz içeriği arpa hasıl grubundan elde edilirken en yüksek ham selüloz içeriği arpa+ryegrass hasıl grubundan elde edilmiştir. En yüksek ADF içeriği ryegrass hasıl grubunda kaydedilmiş ve bu değeri sırasıyla arpa+yulaf, yulaf, arpa+ryegrass ve arpa hasıl grupları takip etmiştir. Hidroponik sistemde yetiştirilen ryegrass hasıl grubu %36,41 NDF içeriği ile en yüksek değere ulaşmıştır. Sonuçta, hidroponik sistemlerde arpa tohumunun tek olarak ekilebileceğinin yanı sıra yulaf ve ryegrass tohumlarıyla da karıştırılarak ekiminin mümkün olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of plant height and nutritive value of green fodder obtained from barley, oat, barley+oat, ryegrass and ryegrass+barley seeds. As a consequence of the research, ranging from 3,360 g to 6,360 g of green fodder was obtained from used 1kg of the seeds. Compared with seeds, the highest value in oat green fodder and the lowest value in ryegrass green fodder of dry matter content was obtained. Ash content was highest in barley+oat fodder but lowest in ryegrass fodder .The crude protein content had the highest for the oat green fodder and the lowest barley+oat green fodder. Ether extract content of green fodders ranges from %1,98 to %5,28. The lowest crude fiber content was obtained from barley green fodder while the highest crude fiber from barley+ryegrass. The highest ADF content was recorded by the ryegrass green fodder group followed by barley+oat, oat, barley+ryegrass and barley green fodder groups. The ryegrass green fodder group showed an NDF content of %36,41 produced by the hydroponic system. As a result, it has been determined that produced in hydroponic systems barley seeds can be planted individually as well as mixed with oats and ryegrass seeds.