Altay Türkçesi masal ve efsanelerinin dil özellikleri
Language features of tales and legends of Altai Turkish
  1. Tez No: 666740
  2. Yazar: MEHMET GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Altay Türkçesinden derlenmiş olan sekiz adet masal ve efsane ele alındı. Bunlar Kiril alfabesinden Latin alfabesine aktarıldı. Bu masal ve efsaneler Türkiye Türkçesine çevrildi. Bu masallar ve efsanelerin üzerinde çalışılarak Altay Türkçesi dil bilgisi özelliklerine ulaşıldı. Bu dil özellikleri incelendi. Altay Türkleri ve onların tarihi hakkında bilgi de verilmiştir. Ayrıca Altay'ın ekonomisi, coğrafyası, ilkimi; Altay Türkçesinin ilk yazılı metinleri ve Altay'da yazı dilinin oluşumu da anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three tales and legends from Altay Turkish were vieved. These were transferred from the Cyrillic alphabet to the Latin alphabet. After this tales and legends has been translated into Turkish. Grammatical features of Altay Turkish were reached, where tales and legends worked. These language features were examined. For information about the Altay Turks and their history. In addition, Altay's economy, geography, principle; First written texts of Altay Turkish and formation of written language in Altay are also explained