Altay Türkçesi ağızları
- Tez No: 162857
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 720
Özet
701 ÖZET Bu çalışmanın konusu, Kuzey doğu Türk lehçeleri grubunda yer alan Altay Türkçesi ağızlarının ses bilgisi yönünden tasvirî (eş-zamanlı) ve karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmada, Altay Türkçesinin Altay Kişi, Telengit, Çalkandı, Kumandı ve Tuba ağızlan; Altay Türkçesi yazı diliyle ve birbirleriyle, gerektiğinde Eski Türkçe dönemindeki şekliyle karşüaştınlmış; ağızlar arasındaki farklılıklar ve benzerlikler vurgulanmıştır. Çalışma; incelemenin yapıldığı metnin elde edilmesinde kullamlamlan yöntemler, metnin düzenlenme şekli, kaynak kişiler ve içeriği oluşturan konular hakkında bilgilerin verildiği ve çeviriyazıda kullanılan işaretlerin sıralandığı“Giriş”bölümünden başka 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Altay Türkleri ve Altay Türkçesi, Dağlık Altay Özerk Cumhuriyeti hakkında bilgiler verilmiş, Genel Türk dili içinde Altay Türkçesinin yeri, bugünkü konumu, Altay Türkçesi yazı dilinin kuruluşu ve daha önce Altay Türkçesi ağızlan konusunda yapılan çalışmalar anlatılmıştır. İkinci bölümde; Altay Türkçesi ağızlarındaki ünlülerin ve ünsüzlerin genel bir tasviri yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Altay Türkçesi ağızlarındaki ses birimleri ve değişken sesleri kendi aralarında ve Eski Türkçeyle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Altay Türkçesi ağızlarındaki ses olaylan yazı diliyle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Beşinci bölümde yer alan ve incelememize temel teşkil eden“Metinler”ise, soru-cevap tarzında düzenlenmiştir. Metinler içinde geçen bütün kelimelerin geçtiği yerlerin ve anlamlarının belirtildiği“Dizin”de sonuncu ve altıncı bölümü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
702 ABSTRACT The main objective of this study is to examine simultaneously and comparatively Altai Turkish, which is among the northeast Turkish dialects, in terms of phonetics. In the study sub-dialects of Altai kişi, Telengit, Çalkandı, Kumandı and Tuba were compared with each other and Altai Turkish written language, when necessary in ancient Turkish era style, and differences and similarities among sub-dialects were emphasized. Other than the parts that cover methods employed to obtain resource texts, the arrangement style of the text, source people and topics that makes up the content and signs used in translation, which are all included in 'introduction' part, the study is made up of six parts. In the first one, general information on Altai Turks, Altai Turkish Mountanios Altai Autonomous Republic was provided and the place of Altai Turkish language, its present state, the establishment of the Altai Turkish written language and previous studies on Altai Turkish sub-dialects were dealt with. In the second part, a general description of voiced and voiceless (vowel-consanant) was given. In the third part, phonems and allaphones in Altai Turkish sub-dialects were examined among themselves and with Ancient Turkish in comparison. In the fourth part, phonological processes in Altai Turkish sub-dialects were dealt with in a comparative manner with written (standart) language. In the fifth part,“The Texts”, essential to our study, were arranged in question-answer style.“The Index”, where the place and meanings of the words in the text were "highlighted, comprises the last and sixth part.