Sedanter adolesanlarda tekrarlı sprint ve sprint interval antrenmanlarının seçilmiş parametreler üzerine etkisi
The effect of repeated sprint training and sprint interval training on selected parameters at sedentary adolescents
  1. Tez No: 666749
  2. Yazar: AŞKIN YERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; sedanter adolesanlarda tekrarlı sprint ve sprint interval antrenmanlarının seçilmiş parametreler üzerine olan etkisinin belirlenmesidir. Bu amaca yönelik İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yatılı yurdunda öğrenim gören yaş ortalamaları 16,76 ± 0,05 yıl, boy ortalamaları 160,89 ± 1,26 cm ve vücut ağırlıkları ortalamaları 57,30 ± 3,34 kg olan 52 gönüllü öğrenci katılmıştır. Antrenmanlar öncesi gönüllü katılımcılar rastgele 3 gruba ayrılmış ve ön testler (Vücut Yağ Yüzdeleri, Çeviklik Testi, Dikey Sıçrama Testi, Anaerobik Güç Formülü) uygulanmıştır. Gruplara 4 hafta boyunca antrenman uygulamaları yapılmıştır. SİA grubuna haftada 3 gün Sprint İnterval Antrenmanı, TSA grubuna haftada 3 gün Tekrarlı Sprint Antrenmanı uygulanmıştır. KG grubu 4 hafta boyunca herhangi bir antrenman uygulamasına katılmamışlardır. 4 hafta uygulanan antrenmanlardan sonra son test ve ölçümler yapılmıştır. Sonuç olarak; SİA grubunda ön test- son testleri arasında, vücut yağ yüzdesi, dikey sıçrama, anaerobik güç paremetrelerinde; TSA grubunda çeviklik ve vücut yağ yüzdesi parametrelerinde p>0,05 düzeyinde anlamlı farklar bulunmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalarda çeviklik testinde SİA grubunda hem ön test hem de son test sonuçlarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Vücut ağırlığı grup içi ön test ve son testlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Adolesan kız çocuklarında her iki antrenmanın farklı parametrelerde önemli ölçüde gelişme sağlandığı bu araştırmada görülmüştür. Bu bağlamda fiziksel aktivite bakımından sınırlı olanaklara sahip yatılı öğrenim hayatı olan adolesan kız çocuklarında; TSA ve SİA uygulamalarının; malzeme, saha gibi ihtiyaçlar bakımından ve de zaman açısından ekonomik olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra herkes tarafından uygulanabilir ve takip edilebilir olması, son olarak da yatılı öğrencilerin aktivite ihtiyaçlarını karşılıyor olması çalışmamız ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to determined the effect of repetitive sprint and interval sprint training on some physical and physiological parameters in sedentary adolescents. 52 volunteer students with an average age of 16.76 ± 0.05 years, a mean height of 160.89 ± 1.26 cm, and a mean body weight of 57.30 ± 3.34 kg, studying in a boarding dormitory at Ibn-i Sina Vocational and Technical Anatolian High School were participated. Volunteer participants were randomly divided into 3 groups and pre-tests (Body Fat Percentages, Agility Test, Vertical Jump Test and Anaerobic Power Test were applied. Training practices were applied to the groups for 4 weeks. Sprint Interval Training was applied to the SIT group 3 days a week, and Repeated Sprint Training was applied to the RST group 3 days a week. The CG group did not participate in any training application for 4 weeks. The tests applied after 4 weeks of training were repeated. As a result; In the SIT group; Statistically significant results were obtained in body fat percentage, vertical jump, anaerobic power parameters. In the RST group; statistically significant differences were found in agility and body fat percentage parameters. In this study, it was seen that the different parameters of both training significantly improved in adolescent girls. In this context, in adolescent girls who have a residential education life with limited physical activity opportunities; TSA and SIA applications; it is seen that it is economical in terms of needs such as material, field and also in terms of time. In addition, our study has emerged that it can be applied and followed by everyone, and lastly, it meets the activity needs of boarding students.