Türkiye, Singapur ve Avustralya ortaokul matematik ders kitaplarındaki yüzdeler konusu sorularının karşılaştırmalı analizi
Turkey, Singapore and Australia secondary school comparative analysis of questions in the field of percent in mathematics textbook
- Tez No: 666748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye, Singapur ve Avustralya ülkelerinde okutulan ortaokul matematik ders kitabında yüzdeler konusundaki çözümlü örnek, alıştırma ve değerlendirme sorularının karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Bu karşılaştırma Smith ve Stein (1998)'de yapmış oldukları çalışmada bilişsel istem düzeyi tanımlarından ve Bloom taksonomisi basamaklarından yararlanılarak yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca sorular ve sorulara verilmesi istenilen cevapların temsiller arası geçişleri ve çözümlerin kaç adımda gerçekleştirilmesi gerektiği de incelenmiş, ülkelere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma nitel bir araştırma olup, ders kitaplarında yüzdeler konusundaki çözümlü örnek, alıştırma ve değerlendirme sorularını analiz etmek için doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre üç ülkedeki ders kitaplarında en fazla alıştırma sorularına yer verildiği görülmüştür. Bilişsel istem düzeylerine göre incelen bulguların sonucunda ülkeler de genel olarak Düşük seviye soruların fazla olduğu, Düşük seviyenin içerisinde İlişkisiz işlemler düzeyinde sorulara daha çok yer verildiği saptanmıştır. Bloom taksonomisi basamaklarına göre incelenen bulguların sonuçlarında en fazla sorunun uygulama basamağında olduğu ve değerlendirme basamağına ait üç ülkenin ders kitaplarında soru olmadığı görülmüştür. Soruların genel olarak Sözel temsilde sorulması ve cevaplarında Nümerik temsilde istenmesi ülkelerde tercih edilmiştir. Çözüm adımlarına bakıldığında soruların % 83'nün tekli çözüm adımında olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to make a comparative analysis of solved examples, exercises and evaluation questions on percentages of middle school mathematics textbooks, the country are used in Turkey, Singapore and Australia. This comparison was made using Smith and Stein (1998)'s cognitive desire level definitions and Bloom taxonomy steps. In addition, the transitions between representations are examined and compared according to countries, the representations of the questions and the representations of the answers to the questions. It is examined how many steps the solutions of the questions should be realized. The research is a qualitative research, and the document analysis method was used to analyze the problem solved sample, practice and evaluation questions about percentages in textbooks. According to the findings of the research, it was observed that the most common exercise questions were included in the textbooks of the three countries. As a result of the findings examined according to the cognitive desire levels, it was found that low level questions were higher in the countries in general, and more questions were included in the unrelated transactions level in the low level. In the results of the findings examined according to the steps of Bloom taxonomy, it was seen that the most problem was in the application step and there were no questions in the textbooks of the three countries belonging to the evaluation step. In general, it was preferred in the countries to ask questions in verbal representation and to ask for answers in numerical representation. When looking at the solution steps, it is stated that 83% of the questions are in the single solution step.