İç hastalıkları kliniğinde yatan hastalarda serum albümin seviyesi ile hastane içi mortalite arasındaki ilişki
  1. Tez No: 666750
  2. Yazar: ALİ KAAN GÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Albümin vücutta birçok yaşamsal fonksiyonda görev alan yapısal bir proteindir. Seviyesi, üretiminde azalmaya, tüketiminde ve kaybında artmaya sebep olan birçok hastalıkta normal popülasyona göre düşük olarak saptanır. Yapılan çalışmalarda belirli tanılara sahip spesifik hasta gruplarında veya hastanede yatan tüm hasta popülasyonlarında serum albümin ve mortalite arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Biz çalışmamızda sadece İç Hastalıkları kliniğinde yatan, yatış tanılarına ve sahip oldukları ek hastalıklara bakılmaksızın tüm hastaların, yatışlarının ilk 24 saati içinde ölçülen serum albümin seviyeleriyle, hastane içi mortalite, hastanede yatış süresi, hastane yatışı sırasında gelişen yoğun bakım ünitesinde takip ihtiyacı ve bir sene içindeki tekrarlayan hastane yatışları arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi(SBÜ) Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Kliniği Servisi'nde 01.06.2018-01.06.2019 tarihleri arasında yatırılarak takip edilen 3391 hasta tarandı. Dışlama kriterleri nedeniyle 1195 hasta ve eksik veri nedeniyle 32 hasta dışlandı. Çalışma toplam 2164 olgu ile yapıldı. Hastalar, serum albümin değeri 2.5g/dl'nin altında olanlar (Grup 1), 2.5-3.5g/dl arasında olanlar (Grup 2), 3,5-4,5g/dl arasında olanlar (Grup 3) ve 4,5g/dl'nin üzerinde olanlar (Grup 4) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Gruplar arasında hastane içi mortalite, hastanede yatış süresi, hastane yatışı sırasında gelişen yoğun bakım ünitesinde takip ihtiyacı, bir sene içindeki tekrarlayan hastane yatışı, mortaliteye kadar geçen süre karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22(IBM SPSS 22,Türkiye) programı kullanılmış olup anlamlılık p 4.5 g/dl (Grup 4) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup 1'de mortalite oranı %41,4, 8 Grup 2'de mortalite oranı %12.9, Grup 3'te mortalite %3,1, Grup 4'te mortalite %0 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Albumin is a structural protein which is responsible for many vital functions in the body. Comparing to the normal population, its level decreased in many diseases which cause decreased in production, increased in consumption and increased in loss. Studies have revealed the relationship between serum albumin level and the mortality rate in specific patient groups and the entire patient population in the hospital. Our study includes the patients that hospitalize in the internal medicine clinic regardless of their diagnosis on admission and additional diseases. We aimed to determine the relationship between the serum albumin level of the entire patient population which is measured within the first 24 hours of their hospitalization and its relation with the mortality rate in the hospital, duration of hospitalization, need for the follow-up in the intensive care unit developed during hospitalization and the recurrent hospitalizations. Material and Method: In our study, 3391 patients who were hospitalized in the University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Health Practice and Research Center Internal Medicine Clinic Service between 01.06.2018-01.06.2019 were 9 scanned. 1195 patients were excluded due to exclusion criteria and 32 patients were excluded due to missing data. The study was performed with a total of 2164 cases. Patients should be those with albumin less than 2.5g/dl (Group 1), 2.5-3.5g/dl (Group 2), 3.5-4.5g/dl (Group 3) and over 4.5g/dl (Group 4). divided into 4 groups. Intra- hospital mortality, length of hospitalization, need for follow-up in the intensive care unit developed during hospitalization, recurrent hospitalization, and time to mortality were compared between the groups. Statistical analysis for assessing the findings obtained in the studies IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS 22, Turkey) software used is the significance p 4.5 g/dl (Group 4). The mortality rate was %41,4 in Group , %12,9 in Group 2, %3,1 in Group 3, %0 in Group 4.