Kalp rahatsızlıklarının yapay zekâ algoritmaları ve akıllı telefonlar/tabletler kullanılarak tespit edilmesi
Detection of heart diseases using artificial intelligence algorithms and smart phones / tablets
  1. Tez No: 666764
  2. Yazar: MESUT GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT HARDALAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, mobil cihazlar ve dijital stetoskop kullanılarak kalp seslerinin hastalık bakımından analiz edilebilmesi için yapay zekâ destekli mobil uygulama geliştirilmiştir. Söz konusu uygulama, dijital stetoskop ile elde edilen kalp sesini yapay zekâ modülünde analiz ederek her beş saniyede hastalık teşhis sonucu üretmektedir. Üretilen tahmin, mobil cihazın ekranında sunulmakta olup, ayrıca anlık olarak kalp sesinin grafiği de ekranda görülmektedir. Tüm hesaplama işlemleri mobil cihazın donanımı üzerinde ve anlık olarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla, kalp sesinin internet kullanılarak bulut ortamına aktarılması ve hesaplama işlemlerinin bulut donanım üzerinde gerçekleştirilmesine ihtiyaç yoktur. Geliştirilen mobil uygulama Ankara Şehir Hastanesi Kardiyoloji Cerrahisi Bölümü'nde 162 hasta üzerinde denenmiş olup, mobil uygulamanın %92 doğruluk oranı ile hastalık tahmini yapabildiği tespit edilmiştir. Bu tahmin doğruluk oranı oldukça iyi bir sonuçtur, çünkü sadece iyi eğitimli kardiyologlar tarafından bu kadar yüksek bir hastalık tahmin oranı yakalanabilmektedir. Sonuç olarak, kalp hastalıklarının teşhis edilmesinde kullanılan en yaygın ve en eski yöntemlerden olan stetoskop ile kalp seslerinin dinlenmesi yönteminin, yapay zekâ algoritmalarının mobil cihazlarda uygulanması ile köklü bir değişime uğrayacağı ve uzman doktordan bağımsız olarak ön tanı yapılabilmesini sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, an artificial intelligence supported mobile application has been developed to analyze heart sounds in terms of disease using mobile devices and digital stethoscope. The application in question uses the heart sound obtained with a digital stethoscope. It produces disease diagnosis results every five seconds by analyzing heart sounds in the artificial intelligence module. The forecast is presented on the screen of the mobile device, and the graphic of the heart sound is also displayed on the screen. All calculations are performed instantly on the hardware of the mobile device. Therefore, it is not necessary to transfer the heart sound to the cloud using the internet and to perform the calculations on the cloud hardware. The developed mobile application has been tested on 162 patients in the Department of Cardiology Surgery of Ankara City Hospital, and it has been determined that the mobile application can predict the disease with an accuracy rate of 92%. This prediction accuracy is a very good result, as such a high disease prediction rate can only be achieved by well-trained cardiologists. As a result, it is considered that auscultation, which is one of the most common and oldest methods used in the diagnosis of heart diseases, will undergo a radical change with the application of artificial intelligence algorithms on mobile devices and will enable pre-diagnosis to be made independently of the specialist doctor.