Meme kanserinde cerrahi sonrası radyoterapi süresince uygulanılan egzersiz eğitiminin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the exercise therapy efficiency during radiotherapy after breast cancer surgery
- Tez No: 666765
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
radyoterapi süresince uygulanılan gözetimli egzersiz eğitiminin, omuz eklem hareket açıklığı (EHA), kavrama kuvveti, skapular diskinezi, lenf ödem, üst ekstremite fonksiyonelliği, hareket korkusu, yaşam kalitesi, ağrı ve duyusal semptomlar üzerindeki etkinliğini araştırmaktı. Tek taraflı meme ve aksilla cerrahisi geçiren ve aksillar alanı içeren radyoterapiye yönlendirilen 37 hasta, basit rastgele yöntem ile egzersiz (n=19) ve kontrol (n=18) olarak iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubundaki hastalara; EHA, germe, kuvvetlendirme, solunum, sinir mobilizasyon egzersizleri ve manuel terapi uygulamalarından oluşan program, 7 hafta boyunca haftada 3 gün uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara, rutin radyoterapi sürecinde olduğu gibi herhangi bir egzersiz eğitimi uygulanmadı. Gruplardaki hastalar radyoterapi öncesi ve sonrasında 2 kez olmak üzere; EHA evrensel gonyometre ile, kavrama kuvveti Jamar el dinamometresi ile, skapular diskinezi Lateral Skapular Kayma Testi ile, lenf ödem çevre ölçümü ile, fonksiyonellik Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ve Omuz Ağrı ve Engel Indeksi (SPADI) ile, hareketten korku TAMPA Kinezyofobi Ölçeği ile, yaşam kalitesi Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalite Anketleri C30-BR23 (EORTC QLQ-C30 ve BR23) ile, ağrı ve duyusal semptomlar McGill Ağrı Soru Formu ve Görsel Analog Skala (GAS) ile değerlendirildi. Çalışmanın sonuçlarına göre; omuz EHA'da egzersiz grubunda her yönde artış elde edilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
. The aim of this study was to investigate the effectiveness of supervised exercise training during post surgery radiotherapy period on range of motion, grip strength, scapular dyskinesia, lymphedema, upper extremity functionality, fear of movement, quality of life, pain and sensory symptoms. Thirtyseven patients who underwent unilateral breast and axilla surgery and referred to axillary radiotherapy were allocated in two groups as exercise (n = 19) and control (n = 18) by simple random method. The patients in exercise group received, range of motion, stretching, strengthening, breathing, neural mobilization exercises and manuel therapy applications, 3 days a week for 7 weeks. The patients in the control group didn't receive any exercise training as in routine radiotherapy period. The patients in both groups were evaluated before and after radiotherapy period for shoulder range of motion with universal goniometer, grip strength with Jamar hand dynamometer, scapular dyskinesia with Lateral Scapular Slide Test, lymphedema with circumferencial measurement, functionality with Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) and Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), fear of movement with TAMPA Kinesiophobia Scale , quality of life with European Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire C30 and BR23 (EORTC QLQ C30 and BR23), pain and sensory symptoms with McGill Pain Questionnaire and the Visual Analogue Scale (VAS). According to our results; while shoulder ROM increased in all directions in exercise group (p0.05).