Çalışma mekanlarının değişen doğası: Bursa'da ortak çalışma alanlarında çalışma deneyimleri üzerine bir araştırma
The changing nature of working spaces: A study on the working experiences at co-working spaces in Bursa
- Tez No: 666815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada; yeni çalışma biçimleri, yeni çalışma alanları ile ilişkisiyle birlikte ele alınmaktadır. Yeni çalışma biçimleri ve çalışma alanlarına örnekler; GİG ekonomi altında ele alınabilecek freelance çalışma biçimi ve bu çalışma biçimlerinin sıklıkla kullandığı ortak çalışma alanları verilmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı 3 başlık altında özetlenebilir. İlk olarak yeni çalışma biçimlerinin temsilcilerinin ortak çalışma alanlarını tercih sebeplerini keşfetmek; ikinci olarak bu tercih sebeplerini işbirlikçilik, açıklık, topluluk, erişilebilirlik, sürdürülebilirlik, boyutları ölçeğinde tartışmak ve son olarak ortak çalışma alanları kullanıcı profilleri oluşturmaktır. Bu doğrultuda 5 farklı ortak kullanım örgütünden 30 kullanıcı ve 5 yönetici/işletme sahibi ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; ortak çalışma alanlarının kullanıcıları bu alanları ofis gider maliyetlerini azaltmak, ek yatırım ve istihdama ihtiyaç duymadan ofis malzemeleri ve sekreter, temizlik, güvenlik hizmetleri alabilme avantajı ve hızlı internet bağlantısı sağlamak amacıyla tercih etmektedir. Kullanıcılar, ortak çalışma alanlarında, yeni iş fikirleri ya da yeni iş bağlantıları kurabilmek için oluşturdukları sosyal ağ ile işbirliği yürütebilmektedir. Sosyalleşme, iş disiplini sağlama, motivasyonu, konsantrasyonu ve verimliliği artırma amacıyla da ortak çalışma alanlarının kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Ayrıca araştırmada bulgulardan hareketle ortak çalışma alanlarını tanımlayan boyutlara ek olarak yeni boyutlar ve ortak çalışma alanı kullanıcılarını tasvir edebilecek dört profil (yalnız kurt, seçici sosyal, fırsatçı, geleneksel) önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; new working styles are discussed in accordance with new working spaces. The examples of new working styles and new working spaces are the freelance working style under the effect of GİG economy and the co-working spaces which are used by this new working style frequently. There are three aims of this study: first is to discover the reasons why the representatives of the new working styles prefer co-working spaces; the second is to discuss these preferences in terms of collaboration, community, accessibility, openness and sustainability, dimensions; the third is to constitute user profiles of co-working spaces. In this regard, the semi-structured interviews were conducted with 30 users and 5 business owners from 5 different co-working organization. According to the findings, the users prefer these co- working spaces with the aims of reducing the office expenditure costs, the advantage of getting office materials and the secretary, the cleaning and the security services without any need of extra costs and employment and providing fast internet connection. In these co-working spaces, the users can collaborate through the social network which was created for the new job connections and the new business ideas. It can be seen that the use of co-working spaces is becoming popular with the aims of socialization, the creation of work discipline and increasing the motivation, concentration and productivity. In addition to the dimensions, which define the co-working spaces, the new dimensions and the four profiles which describe the users of co-working spaces (lonely wolf, selective social, opportunist and traditional) were developed with the findings from the research.