Boşanmış bireylerin boşanma sonrası süreçlerinin incelenmesi
The investigation of after divorced process of divorced individuals
- Tez No: 666819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TOMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı boşanmış bireylerin boşanma deneyimlerinin incelenmesidir. Bu kapsamda yasal boşanmanın ardından en az bir yıl geçmiş boşanmış 7 kadın 6 erkek katılımcı ile görüşülmüştür. Araştırmada nitel araştırmanın bir türü olan fenomenoloji çalışması uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın verileri içerik analizi ile kod ve temalara ayrılmıştır. İçerik analizi sonrasında boşanma öncesi, boşanma süreci ve boşanma sonrası olmak üzere üç başlık ortaya çıkmıştır, görüşme sonunda bireylerle boşanmanın genel değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma sonunda katılımcıların boşanma deneyimleri; karar vermede üstlenilen rol, bur rollerdeki aktiflik, süreç içerisinde boşanılan eşten, aile ve yakın çevreden beklentiler, sosyal destek, baş etme biçimleri, kişilerin boşanma deneyimleri içerisinde yaşadığı zorlaştırıcı ve kolaylaştırıcı faktörler, duygusal, düşünsel, davranışsal tepkiler ele alınarak boşanma sonrası pozitif kazanımlar aktarılmış. Son olarak ideal sağlıklı boşanmanın mümkün olup olmadığı ve katılımcıların süreç içerisinde ruhsal desteğe duydukları ihtiyaç ve bunun kapsamı belirlenerek alanyazın bulgular ile tartışılarak öneriler ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the divorce experiences of divorced individuals. In this context, 7 female and 6 male participants chosen by criterion sampling method having at least one year divorve period were interviewed. In this study, phenomenology study which is a kind of qualitative research was applied. Interviews were conducted with the semi-structured interview form developed by the researcher. The data of the research is divided into codes and themes through content analysis. After the content analysis, three headings emerged as pre-divorce, divorce process and post-divorce. At the end of the interview, general evaluation of divorce was made with participants. At the end of the research, the divorce experiences of the participants; role in decision-making, activity in these roles, expectations from divorced spouse, family and close environment, social support, coping styles, complicating and facilitating factors experienced by individuals in divorce experiences, emotional, intellectual and operational reactions were discussed and positive gains were transferred after divorce. Finally, whether an ideal healthy divorce is possible and the need for psychological support in this process and the scope of this are determined. The literature was discussed with the findings and the study was concluded with recommendations.