Boşanmış kişilerde boşanma sonrası uyum süreci ve öz eleştirel ruminasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between post-divorce adjustment process and self-critical rumination in divorced people
  1. Tez No: 1012205
  2. Yazar: ASLI AKYÜZ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, boşanma deneyimi yaşamış olan bireylerin boşanma sonrası yaşadıkları uyum süreçlerinde öz eleştirel ruminasyonun etkisini incelemektir. Çalışmanın veri seti, Türkiye'de boşanma deneyimi yaşamış kadın ve erkeklerin oluşturduğu 214 bireydir. Araştırmada veri toplama araçları olarak demografik bilgilere ulaşabilmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, boşanma sonrası uyum düzeyini ölçmek için“FISHER Boşanmaya/Ayrılığa Uyum Ölçeği-Kısa Formu”ve öz eleştirel ruminasyon düzeyini belirlemek amacıyla“Öz Eleştirel Ruminasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizleri, SPSS 27 programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda araştırma, boşanma sonrası bireyin duygusal, sosyal ve psikolojik olarak ne ölçüde uyum sağlayabildiğini anlamayı ve bu süreçte öz eleştirel düşünme biçiminin etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Öz eleştirel ruminasyon, bireyin geçmiş yaşantılarında kendine yönelik yaptığı olumsuz değerlendirmeleri, sürekli ve çözüm odaklı olmayan biçimde tekrar tekrar düşünme eğilimidir. Bu düşünce biçiminin, bireylerin boşanma sonrasında yaşadıkları adaptasyon ve dengeleme çabalarını kapsayan ve bireyin kendini yeniden yapılandırması, yaşamını yeniden düzenlemesi, yeni koşullara psikolojik olarak direnç göstermesiyle ilerleyen boşanmaya uyum süreçlerini nasıl etkilediği araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Ayrıca bu araştırma, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinde bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasına katkı sunabilir. Uyum sürecine etki eden bireysel ve çevresel faktörlerin daha ayrıntılı biçimde ele alınması, ileride yapılacak benzer çalışmalara da yön gösterebilir. Elde edilen bulgulara göre, öz eleştirel ruminasyon düzeyi arttıkça boşanmaya/ayrılığa uyum düzeyinde azalma görülmektedir. Ayrıca, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, evlilik süresi ve yaşanılan il gibi bazı demografik değişkenlerin de uyum düzeyinde farklılıklara yol açtığı ve uyum düzeyi üzerinde anlamlı etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, boşanma sonrası bireylerin karşılaştığı zorlukların anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Çalışma, boşanma sonrası uyum sürecini anlamada önemli katkılar sunmakta ve uzmanlar ile uygulayıcılar için yol gösterici olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of self-critical rumination on the post-divorce adjustment processes of individuals who have experienced divorce. The data set of the study consists of 214 individuals consisting of men and women who have experienced divorce in Turkey. As data collection tools,“Personal Information Form”was used to access demographic information,“FISHER Adaptation to Divorce/Separation Scale-Short Form”was used to measure the level of adjustment after divorce and“Self-Critical Rumination Scale”was used to determine the level of self-critical rumination. Data analysis was carried out using SPSS 27 program. In this context, the research aims to understand the extent to which the individual can adapt emotionally, socially and psychologically after divorce and to evaluate the effect of self-critical thinking in this process. Self-critical rumination is an individual's tendency to think about the negative evaluations he/she made about himself/herself in his/her past experiences over and over again in a continuous and non-solution-oriented manner. The focus of the study is how this way of thinking affects the processes of adaptation to divorce, which includes the adaptation and balancing efforts of individuals after divorce and which progresses with the individual's restructuring himself/herself, reorganizing his/her life and psychologically resisting new conditions. In addition, this research may contribute to a better understanding of the needs of individuals in psychological counseling and guidance services. Addressing the individual and environmental factors affecting the adjustment process in more detail may also guide similar studies to be conducted in the future. According to the findings, as the level of self-critical rumination increases, the level of adjustment to divorce/separation decreases. In addition, some demographic variables such as age, gender, educational status, employment status, duration of marriage and province of residence were also found to cause differences in the level of adjustment and to have significant effects on the level of adjustment. These findings are important in terms of understanding the difficulties faced by individuals after divorce. The study provides important contributions to understanding the adjustment process after divorce and is a guide for experts and practitioners.