Tescilli markanın kullanılmadığı savunması
Non-use of trademark defense
- Tez No: 666818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Marka sahiplerine SMK uyarınca sağlanan marka koruması kural olarak tescil ile meydana gelmektedir. SMK'nin tescil ile birlikte sağladığı marka koruması markanın kullanılmaması halinde devam etse de kullanmama hali, markanın iptal edilmesine, dolayısıyla marka hakkının son bulmasına sebebiyet verebilecektir. Ayrıca SMK ile birlikte getirilen tescilli markanın kullanılmadığı savunması nedeniyle marka korumasının marka sahiplerine sağladığı üçüncü kişi marka başvurularına itiraz etme, sonraki tescil tarihli markayı hükümsüz kılma veya üçüncü kişi eylemlerini men etme hakkı da son bulabilecektir. Bu husus kullanılmayan marka tescillerinden dolayı ilgili piyasada faaliyet gösteren veya göstermek isteyen ancak markalarını kullanamayan müteşebbisler açısından önemlidir. SMK m. 9 hükmü uyarınca markanın kullanımının kabulü için; markanın tescil edildiği tarihten itibaren beş yıl içerisinde, tescilli olduğu mal veya hizmetler kapsamında, Türkiye'de ve ciddi biçimde kullanılması gerekmektedir. Çalışmanın amacı AB Marka Direktifi ve AB Marka Tüzüğü düzenlemelerine benzer şekilde düzenlenen ve Türk Marka Hukuku açısından yeni olan tescilli markanın kullanılmadığı savunmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunmak ve konu hakkındaki görüşlerimizi sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In principle protection of the trademark vested to the trademark holders by IPL transpires from the registration of the trademark. Although IPL's protection of the trademark, provided upon registration, continues regardless of the use of the trademark, non-use of the trademark may cause the trademark to be annulled and consequently the subject trademark right to expire. Additionally, it may as also cause some of the rights provided to trademark holders within the context of protection of the trademark namely the rights to; object to third party trademark registration applications, annul later dated trademark registration applications and prohibit third party acts entitled to trademark holders to decease based on the non-use of registered trademark claim introduced to the law by IPL's entry into force. This aspect becomes significant for businesses that are active or aspires to be active in the subject market without being able to use their brands due to registered trademarks that are not being used. In order for use to be acknowledged in accordance with article 9 of the IPL, the trademark should be used within five years from its registration, within the context of its registered goods and services, in Turkey and in a serious manner. Purpose of this study is to make evaluations and present our opinions regarding the non-use of trademark defense, a new development in Turkish Trademark Law, that had recently been introduced to the law in line with EU Trademark Directive and EU Trademark Regulation.