Televizyon haberciliği alanında istihdam politikaları
Employment policies in the field of television journalism
  1. Tez No: 666824
  2. Yazar: ABDULLAH KOLTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHDAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, televizyon haberciliği alanındaki istihdam politikaları ele alınmıştır. Medya sektöründeki istihdama yönelik olanakların, sorunların ve sınırlılıkların, televizyon haberciliği için de geçerli olduğu görülmektedir. Son yıllarda geleneksel basın ve yayın sektörünün yeni medya karşında gücünü yitirmeye başlamasının, tekelleşme ve kartelleşme sonucunu doğuran yeni medya sahipliği yapısının, yöndeşme ve havuz sistemi ile birlikte medya profesyonellerinin uzmanlık ölçütlerinin değişmesinin televizyon haberciliği alanında istihdamın daralmasına yol açan etkenler olduğu görülmüştür. Giderek daralan televizyon haberciliği alanında yeni personel gereksinimi azalmış, deneyimli medya profesyonellerinin sayısında doygunluğa ulaşılmıştır. Medya teknolojilerindeki ilerleme de, işverenlerin uzman personel yerine teknik alt yapıya yatırım yapmayı, daha yüksek teknoloji ile daha az çalışanla, kısa zamanda çok iş yapmayı tercih etmesine yol açmıştır. İletişim alanında eğitim veren kurumlar, akademik birimler ve bu okullardan mezun olanların sayısı ile sektörün talep ettiği emek gücü arasında da ciddi bir dengesizlik olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, televizyon haberciliği alanındaki istihdam sorunlarının ve medya kurumlarının istihdam stratejilerinin genel fotoğrafının çekilerek, bu alanda işsizliğin önlenmesi ve çalışma ortamının iyileştirilmesi için yapılabileceklerin ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study analyzes employment policies in the field of television journalism. It is evident that the opportunities, problems and limitations regarding employment in the media sector are true for television journalism as well. The factors leading to the contraction of employment in the television journalism in recent years include the loss of power of the conventional press and broadcasting sector in the face of new media; the new media ownership structure resulting in monopolization and cartelization; and the change in the expertise criteria of media professionals as a result of convergence and the prevailing pool system. The need for new staff in the gradually contracting field of television journalism has decreased and the number of experienced media professionals has saturated. Advancements in media technologies have also led employers to invest in technical infrastructure instead of specialized personnel, and to do a lot of work in a short time with higher technology with fewer employees. It has been revealed that there is a significant mismatch between the labor force demanded by the sector and the number of institutions providing education in the field of communication, academic units and the number of graduates from these schools. This study aims at providing an overview of employment problems in the field of television journalism as well as the employment strategies of media institutions, and suggesting actions that could be taken to prevent unemployment in this field.