Yeni medya çağında değişen ve dönüşen televizyon haberciliği
The change and transformation of television communication in the new media age
- Tez No: 666497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan bu araştırmada, 20. yüzyılın sonlarında ki iletişim ve yayıncılık alanında yaşanan gelişmelerin yansıması olarak ortaya çıkan teknolojik kullanımlarının televizyon haberciliğine katmış olduğu değişim ve dönüşümlere bakılmıştır. Kitlelere haber akışı sağlayan ve kitlelere isteği gibi mesaj iletişimi yapan geleneksel medya yerine kitlelerin kullanımına sunulan ve kendini yenileyerek devam eden yeni medyanın televizyon haberciliği üzerinde olan değişim ve dönüşümleri incelenmiştir. Çalışmanın yöntemi olarak Türkiye'de haber merkezlerinin görüntülü medya departmanlarında çalışanları ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler yer almaktadır. Araştırmada, görüntülü medya servisi çalışanlarına Bir kaynak olarak internetin televizyon haberciliğine etkileri nelerdir?, Yeni bir yayın mecrası olarak yeni medya televizyon için tehdit mi fırsat mıdır?, İnternet sonrası yeni televizyon haber merkezlerinin yapısı nasıldır? 24 saatlik haber döngüsü (24 saat boyunca içerik oluşturma) gazetecilik kalitesine etkisi nedir? gibi sorular yöneltilmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda internetin televizyon haberciliği için önemli bir kaynak olduğuna ve yeni medya ile birlikte artık televizyon haberciliğinin geleneksek yapısından ayrışarak farklı bir yapıya büründüğüne, mobil teknolojiler ile birlikte ise zaman ve mekan algısında değişimlere yol açmıştır. Anahtar Kelimeler; Yeni Medya, İnternet, Yakınsama, Haber kavramı, Televizyon Haberciliği
Özet (Çeviri)
In this research includes the changes and transformations that the technological uses that emerged as a reflection of the developments in the field of communication and broadcasting in the late 20th century have contributed to television journalism. Transformations and the changes of the new media on television journalism which are offered to the masses and continue to renew themselves, instead of the traditional media that provide news flows to the communicate messages like their wishes, were examined. The method of display as the news center located in Turkey study data obtained from semi-structured in-depth interviews conducted with employees in the media department. This research effects and researches of the internet as a resource on television journalism for the employees of video media service ?, Is it a threat opportunity for new media television as a new media channel? What is the structure of the new television news centers after the Internet? What is the impact of the 24-hour news cycle (content creation for 24 hours) on journalism quality? Questions such as were asked. As a result of the research, the internet has become an important source for television journalism, and with the new media, it has now diverged from the traditional structure of television journalism, and has led to changes in the perception of time and space with mobile technologies. Key words; New Media, Internet, Convergence, News Literature, Television Journalism