Islander identities: The cases of Heybeliada and Burgazada
Adalılık kimliği: Heybeliada ve Burgazada örnekleri üzerinden bir araştırma
- Tez No: 666825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KILIÇKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, İstanbul'daki Prens Adaları'ndan ikisi olan Heybeliada ve Burgazada'da, 'adada yaşamak' kavramı temelinde kurulan kimlik inşasına odaklanmaktadır. Bu iki adada yaşayan kişiler ile yapılan etraflı röportajlardan yararlanarak, adayla ve günlük yaşam alanlarıyla ilişkilendirilen anlamlar araştırılmış; adada yaşayan farklı grupların kimliklerini günlük pratikler aracılığıyla nasıl müzakere ettiği incelenmiştir. Çalışmanın merkezinde mekân teorileri ile ada çalışmaları arasındaki karşılıklı ilişkilerin incelenmesi yer almaktadır. Araştırmanın odak noktası; Heybeliada ve Burgazada'yı aidiyet ve kimlikle ilişkili alanlar olarak analiz ederek, Adalar ile anakara İstanbul arasındaki değişen ilişkileri araştırmaktır. İstanbul'un en çok tercih edilen sayfiye alanlarından biri olarak bilinen Prens Adaları, son zamanlarda kent planlaması, kitle turizmi, ulaşım, kültürel mirasın korunması, hayvan hakları, sağlık hakkı ve doğal afetler gibi çeşitli konular üzerine devam eden tartışmalar nedeniyle dikkat çekmektedir. Tezin bir diğer amacı da tüm bu konuların adalardaki kimlik inşası ve aidiyet üzerindeki etkisini ve adayla ilişkilendirilen anlamları nasıl değiştirdiğini ortaya çıkarmaktır. Metodolojik olarak bu tez; mekân, yer ve aidiyet üzerine çok yönlü ve ilişkisel bir yaklaşımla, 'ada'nın kimlik inşası üzerindeki etkisini yalnızca fiziksel bir yer ve hayali bir yapı olarak değil, aynı zamanda sakinlerin günlük yaşamlarını sürdürdükleri ev ve kamusal alanlara referansla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the identity construction through 'living on an island' in two of the Prince Islands, Heybeliada and Burgazada in Istanbul. Drawing on in-depth interviews with the inhabitants of both islands, it examines the meanings attached to the island and everyday spaces and practices through which identities are negotiated by various groups. An examination of the interrelations between theories of place and island studies is central to the research. The focus of the research is to analyze Heybeliada and Burgazada as places of belonging and identity, and examine the changing relations between the Islands and the mainland Istanbul. Prince Islands, which have been a center of attention as one of the most preferred excursion places in Istanbul, have also attracted considerable interest lately due to the ongoing discussions on various issues ranging from urban planning, mass tourism, transportation, conservation, and animal rights, to the right to health and natural disasters. Another aim of the thesis is to uncover how all these issues affect the construction and negotiation of belonging and transform the meanings attached to the island. Methodologically, the thesis employs a multi-scalar and relational approach to space, place and belonging, examining identities with reference not only to the 'island' as a physical place and an imaginary construct, but also to the domestic and public spaces in which inhabitants spend their everyday lives.