In search of a comprehensive approach to improve civil-military cooperation: The cases of IFOR, SFOR, KFOR and ISAF
Sivil-asker işbirliği'nin geliştirilmesi için kapsamlı bir yaklaşım arayışı: IFOR, SFOR, KFOR ve ISAF örnekleri
- Tez No: 666838
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT ÇELİKPALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
1990'lı yılların başlarından itibaren Yugoslavya'nın dağılması sürecinde yaşanan savaş ve müteakiben önce Bosna-Hersek ve daha sonra Kosova'da icra edilen Barış Harekâtları sivil ve asker oluşumların harekât alanında daha önce olmadığı kadar yakınlaşmasına ve birlikte hareket etmesine neden oldu. Bu ortamda, bir yanda acil insani desteğe muhtaç halk, bir yanda organizasyonlar ve diğer yanda uluslararası askeri oluşum olmak üzere birçok aktör bulunmaktaydı. Bu durum sivil ve asker unsurların eşgüdüm ve işbirliği yapmalarını zorunlu kılıyordu. Sivil-Asker İşbirliği (SAİ)'nin ortaya çıkışı olarak ifade edilen bu gelişme aslında bir sivil-asker yakınlaşması sürecinin de başlangıcıdır. Balkanlardaki sürecin ardından 11 Eylül saldırıları sonrasında Afganistan'a yapılan müdahaleler esnasında, SAİ'nin de içinde olduğu bir kapsamlı yaklaşım modeli uygulanmaya çalışıldı. Bunun görünür şekli Bölgesel İmar Ekipleri (BİE)'dir. Kapsamlı Yaklaşım'ın benimsenmesinde, Balkanlar ve Afganistan tecrübeleri göz önüne alınarak, askerlerin mevcut ortamda tek başlarına güvenliği sağlayamayacak olduğu kabulü etkili olmuştur. Takip eden süreçte Kırım'ın ilhakı, Ukrayna krizi ve bunların getirdiği Hibrit Tehdit ve Hibrit Savaş tartışmaları Kapsamlı Yaklaşım modelinin daha fazla benimsenmesine yol açtı. Bu tartışmalarla birlike beklenmeyen şoklara karşı esnek olma olarak tercüme edilen Elastikiyet (Resilience) kavramı ile Kesişen Konular olarak adlandırılan konular daha fazla gündeme gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In the early 1990s the bloody disintegration of Yugoslavia and the Peace Operations carried out in Bosnia and Herzegovina and then in Kosovo in the following period caused civil and military entities to act together more than ever before. In this environment, there were many actors on the ground such as; the people in need of urgent humanitarian assistance, wide variety of organizations, and the international military forces. This situation forced civilian and military entities to coordinate and cooperate on wide variety of topics. This development, which is expressed as the emergence of Civil-Military Cooperation (CIMIC), is actually the beginning of a civil-military convergence. Following the process in the Balkans, during the interventions to Afghanistan after the 9/11 attacks, a Comprehensive Approach model keeping CIMIC at the center was tried to be implemented. The visible form of this approach was Provincial Reconstruction Teams (PRT). Even though the PRTs failed and their activities were terminated in 2014, Comprehensive Approach was adopted. Considering the Balkans and Afghanistan experiences, the assumption that the soldiers will not be able to provide security on their own has been effective in the adoption of the Comprehensive Approach. In the following period, the annexation of Crimea, the Ukrainian crisis and the Hybrid Threat and Hybrid Warfare debates contributed to the adoption of the Comprehensive Approach. The concept of Resilience and the Cross-Cutting Topics became more important within military.