Katılım bankacılığı ile konvansiyonel bankacılıkta risk algısı ve müşteri portföyü üzerine etkisi: Konya ili içerisinde bir araştırma
The risk perception in participation and conventional banking and its effects on customer portfolio: A research in Konya province
  1. Tez No: 666839
  2. Yazar: MEHMET ANIL ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Katılım bankaları ve konvansiyonel bankalar ortak bankacılık risklerine sahiptirler. Bu risklerin yanı sıra kendilerine özgü riskleri de vardır. Ülkemizde bununla ilgili olarak müşteriler açısından algılanan riskler bankalara göre de değişebilmektedir. Bu çalışmada Türkiye' deki katılım bankalarında ve konvansiyonel bankalardaki algılanan riskler ve müşteri portföyü üzerine etkisinin bankacılar özelinde incelemesi amaçlanmıştır. Katılım bankacılığının ülkemizdeki yeri, ekonomi açısından önemi anlatılarak, konvansiyonel bankacılık ile karşılaştırılması yapılmıştır. Öncelikle katılım bankacılığı ve konvansiyonel bankacılığın işlevleri, çalışma prensipleri anlatılmıştır. Katılım bankacılığı ve konvansiyonel bankacılık risklerindeki algılanan tehditler ve çözüm önerileri nitel araştırma yöntemlerinden mülakat tekniği ile kamu bankaları ve özel bankalarda şube müdürleri özelinde 2 grupta toplam 16 banka ve 16 kişi ile yapılan görüşmelerde ele alınmıştır. Bu görüşmeler Konya' da 1 Mart 2020- 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında aralıklı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda katılım bankacılığı ve konvansiyonel bankacılık hakkında bilgiler paylaşılmış algılanan riskler hakkında görüşler bildirilmiştir. Bu kapsamda yapılan görüşmelerde katılım bankacılığının ve konvansiyonel bankacılığın belirtilen problemleri ve eksiklikleriyle ilgili çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler Katılım Bankacılığı, Konvansiyonel Bankacılık, Risk, Risk Algısı
Özet (Çeviri)
Participation and conventional banks systems have similar banking risks. Besides these risks, they both have typical risks. Regarding this, the risks perceived by customers in our country might change depending on banks. This study aims to examine the risks perceived in participation and conventional banks and the effects of the risks on customer portfolio in terms of bankers. In the study, the functions and working principles of participation and conventional banks are stated. The threats and solutions regarding the perception of the risks of participation and conventional banks are examined by questionnaires. In the study, two groups of 16 bankers, branch managers of 16 private and state banks, were included and through questionnaire and interview methods, the data was collected in Konya from March 1st to August 30th, 2020. In our study, we also evaluate the data regarding participation and conventional banks and the risks perceived along with the mentioned problems and deficiencies, and related solutions for participation and conventional banks. Keywords Participation Banking, Conventional Banking, Risk, The Risk Perception.