Yükselen piyasa ekonomilerinde pay senedi ve döviz kuru ilişkisi
Relationship between stock and exchange rates of emerging market economies
  1. Tez No: 666841
  2. Yazar: HATİCE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MUMCU KÜÇÜKÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pay senedi ile döviz kuru, uygulanan politika değişimlerini ve bu değişimlerin etkisini piyasaya hızlı bir biçimde yansıtma özelliğine sahip önemli piyasa türleridir. Bu iki değişken arasındaki ilişkinin varlığı ve ilişkinin yönü açısından literatürde tam olarak bir fikir birliği oluşmamıştır. Bu çalışmada, pay senedi ve döviz kuru arasındaki ilişki yükselen piyasa ekonomileri olarak bilinen E-7 ülkelerinde 1996:01-2019:10 dönemi için panel veri analiz yöntemi kullanarak incelenmiş ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca analizlerin daha sağlam sonuç verebilmesi adına kontrol değişken olarak da enflasyon dâhil edilmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkinin belirlenmesi için yatay kesit bağımlılığını dikkate alan Durbin-Hausman Eşbütünleşme Testi ve neden sonuç ilişkisinin belirlenebilmesi için de hem ülke grubu olarak panel, hem de ülke olarak ayrı ayrı nedenselliği ölçen Emirmahmutoğlu ve Köse Nedensellik Testi uygulanmıştır. Durbin-Hausman Eşbütünleşme Testi analiz sonuçlarında, pay senedinin hem döviz kuru hem de enflasyon ile uzun dönem ilişkinin var olduğu görülmüştür. Emirmahmutoğlu ve Köse Nedensellik Testi sonuçlarına göre panel bazda döviz kuru ile pay senedi arasında bir nedenselliğe rastlanamamış, ancak kontrol değişkenimiz olan enflasyondan pay senedine doğru bir nedensellik olduğu görülmüştür. Nedensellik testi sonuçlarına ülke bazlı bakıldığında ise ülkeden ülkeye değişiklik gösteren sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stocks and exchange rates are important market types that have the ability to quickly reflect the policy changes applied and the effects of these changes on the market. There is no consensus in the literature regarding the existence of the relationship between these two variables and the direction of the relationship. In this study, the relationship between stock and exchange rate has been analyzed using panel data analysis method for the 1996:01-2019:10 period in E-7 countries known as emerging market economies, and it is aimed to contribute to the literature. In addition, inflation has been included as the control variable in order to make the analysis more robust. The Durbin-Hausman Cointegration Test, which takes into account the cross-sectional dependency to determine the long-term relationship between variables, and Emirmahmutoğlu and Köse Causality Test, which measures causality as a panel as a country group and a country separately, in order to determine the cause-effect relationship. In the analysis results of the Durbin-Hausman Cointegration Test, it was seen that the stock has a long-term relationship with both the exchange rate and inflation. According to the results of Emirmahmutoğlu and Köse Causality Test, no causality was found between the exchange rate and the stock on a panel basis, but it was observed that there was a causality from inflation, which is our control variable, to equity securities. When the causality test results were analyzed on a country basis, results varying from country to country were obtained.