Örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı açısından cam tavan algısı: Ankara'daki konaklama işletmelerinde çalışanlar üzerine bir analiz
Glass ceiling perception in terms of organizational climate and organizational citizenship behavior: An analysis on employees in accommodation businesses in Ankara
  1. Tez No: 666842
  2. Yazar: FUAT ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezin amacı, örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı açısından cam tavan algısının, çalışanlar üzerindeki etkilerini incelemektir. Günümüz rekabet koşullarında, çok önemli bir yere sahip olan entellektüel sermaye (çalışanlarda, süreçlerde ve müşterilerde oluşan fikirler), gerek kamu kurumlarının ve gerekse işletmelerin; kadın çalışanların yeteneklerinden en üst düzeyde yararlanmak adına pozitif ayrımcılık yapmalarını ve kadınların özel yaşamları ile işleri arasında denge kurabilecekleri bir iş ortamı yaratmalarını gerekli kılmaktadır. Yaklaşık olarak nüfusun yarısını oluşturan kadınların, üst yönetimde yer alamıyor olmaları, ülkelerin gelişimi konusundaki ciddi engellerden birisi olarak düşünülebilir. Zira yönetim kademelerinde kadınların olması; yaratıcılık ve yenilik artışı ile verimliliği artırmakta, sonuç olarak da kurum-ülke imajını geliştirmektedir. Ekonominin gücüyle statü kazanmış kadınların özgüvenleri de aynı şekilde artmaktadır. Kadınlar, ekonomik bağımsızlıklarını kazanarak, ailelerinin de ekonomik gelirlerine katkı sağlamaktadırlar. Çalışan kadınların aile bütçesine sağladığı kazanç, kadının kendinin ve ailesinin yaşam standartlarını da yükseltmektedir. İşletmenin verimliliğine ve çalışanın performansına fayda sağlaması, işletmenin rakiplerinin karşısında rekabet avantajı sağlaması açısından gerekli temel davranışlar olarak ifade edilmektedir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, örgüt ikliminin cam tavan sendromu üzerinde negatif bir etkisi vardır, örgüt iklimi 1 birim arttığında, Cam Tavan Sendromu da 0,099 birim azalmaktadır. Yani örgüt iklimi, cam tavan sendromunu %9,9 oranında negatif yönde etkilemiştir. Ayrıca, regresyon denklemine göre örgüt ikliminin, örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde pozitif yönde etkisi olmuştur, örgüt iklimi 1 birim arttığında örgütsel vatandaşlık davranışı da 0,343 birim artmıştır. Diğer taraftan, regresyon denklemine göre; örgütsel vatandaşlık davranışının, örgüt iklimi üzerinde pozitif bir etkisi olmuştur, örgütsel vatandaşlık davranışı 1 birim arttığında, Örgüt iklimi de 0,796 birim artmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the effects of glass ceiling perception on employees in terms of organizational climate and organizational citizenship behavior. In today's competitive conditions, intellectual capital (ideas formed in employees, processes and customers), which has a very important place, can be used by both public institutions and enterprises; it requires women to make positive discrimination in order to utilize their talents at the highest level and to create a work environment where women can balance their private lives with their jobs. The fact that women, who make up approximately half of the population, cannot participate in the top management can be considered as one of the serious obstacles in the development of countries. Because there are women in management levels; It increases productivity with the increase of creativity and innovation, and consequently improves the corporate-country image. The self-confidence of women who have gained status with the power of the economy also increases. Women contribute to their families' economic income by gaining their economic independence. The income earned by the family of working women also increases the living standards of the woman and her family. It is expressed as necessary basic behaviors in order to benefit the efficiency of the company and the performance of the company and to provide a competitive advantage over the competitors. According to the results of the regression analysis, organizational climate has a negative effect on glass ceiling syndrome, when the organizational climate increases by 1 unit, Glass Ceiling Syndrome decreases by 0.099 units. In other words, the organizational climate negatively affected the glass ceiling syndrome by 9.9%. In addition, according to the regression equation, organizational climate has a positive effect on organizational citizenship behavior, when the organizational climate increased by 1 unit, organizational citizenship behavior increased by 0.343 units. On the other hand, according to the regression equation; Organizational citizenship behavior had a positive effect on the organizational climate, when organizational citizenship behavior increased by 1 unit, it increased by 0.796 units in the organizational climate.