Çocuk acil servise göğüs ağrısıyla başvuran hastalarda troponin testi kullanımının etkinliği
The effectiveness of the troponin test in patients presenting to the pediatric emergency department with chest pain
  1. Tez No: 666862
  2. Yazar: ÖZGÜN TER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç:. Çalışmamızda göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda troponin seviyelerinin kardiyak kökenli göğüs ağrılarını saptamada etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif-kesitsel bir çalışma olup çalışmamızın popülasyonunu 01.01.2015-01.01.2019 tarihleri arasında Tepecik E.A.H. çocuk acil servise başvurmuş, göğüs ağrısı tanısı almış, troponin testi istenmiş ve çocuk kardiyoloji hekimi tarafından değerlendirilmiş olan 0-18 yaş arası hastalar oluşturmaktadır. Olguların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, göğüs ağrısının egzersiz ile ilişkisi, troponin değerleri, laboratuvar değerleri (CKMB, AST, üre, kreatinin), EKG kayıtları, ekokardiyografi raporları hastane bilgi yönetim sisteminden retrospektif olarak incelendi. Troponin yüksek olan ve olmayan olguların kardiyak ve nonkardiyak patoloji sıklığı ve kardiyak patolojilerin etiyolojilerinin belirlenmesi planlandı. Bulgular: Çalışmaya 575'i (%54,8) kız, 475'i (%45,2) erkek olmak üzere toplam 1050 hasta dahil edildi. Hastaların 65 (%6,2)'inde troponin yüksekliği görüldü. Hastaların 73 (%7)'ünde anormal ekokardiyografi bulgusu olduğu görüldü. Troponin yüksekliği olan hastaların %56,92'sinde ekokardiyografi sonuçları normal iken, troponin normal olan hastaların ise %95,43'ünün ekokardiyografi sonuçları normaldi. EKG sonuçlarına ulaşılan 733 hastadan troponin yüksekliği olan hastaların %69'unda; troponin düzeyi normal olan hastaların ise %86'sında ritim normal bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to search the effectiveness of troponin levels in detecting cardiac chest pain in patients presenting with chest pain. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective-cross-sectional study, and the population of our study was conducted to the children between 0-18 years old who were admitted to the emergency room between 01.01.2015 and 01.01.2019 and were diagnosed with chest pain, requested troponin test and evaluated by a pediatric cardiology physician. The age, gender, body weight, relationship of chest pain - exercise, troponin values, laboratory values ​​(CKMB, AST, urea, creatinine), ECG reports, past ECO reports were retrospectively analyzed from the hospital information management system. It was aimed to determine the prevalence of cardiac and non-cardiac pathology and the etiology of cardiac pathologies in the selected patients with and without high troponin. Results: A total of 1050 patients, 575 (54.8) girls and 475 (45.2%) boys, were included in the study. Troponin was found to be high in 65 of the patients. It was detected that 7% of the patients had abnormal ECHO findings. Dysrhythmia was found in 17 (1.6%) of the patients.